Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general depunere declaratia 112
Discuție deschisă în Contabilitate în general

depunere declaratia 112

Buna dimineata.Avem o societate platitoare de impozit micro cu 6 salariati toti angajati in 2011.C.A pe 2010 =0.Am depus declaratia 112 lunar inclusiv luna august.Am inteles ca declaratia 112 se va depune trimestial.In situatia data , cum ar trebui sa depun 112? Dar pt.luna septembrie depun 112?Daca v-a trebui sa trec la depunere trimestriala , se mai declara ceva la AFP?

Multumesc!
In conditiile dvoastra, sinteti obligati la plata trimestriala pt trim IV 2011 (si bineinteles depunere trimestriala D112). Pt luna sept, decl 112 se depune lunar.

Daca doriti sa ramineti la declararea si plata lunara, trebuie sa depuneti pina in 25.09.2011 optiunea (formularul din Ordin anaf 3154/2011). Daca doriti sa depuneti trimestrial, posibil ca trecerea sa fie facuta din oficiu la finante sau sa trebuiasca depusa decl 010 pina in 30.10.2011.
Trecerea la trimestru se va face din oficiu pe baza datelor din bilantul de anul trecut iar contribuabilii vor fi notificati de modificarea vectorului fiscal.
Buna ziua,
unde se precizeaza ca "trcerea se face din oficiu"?

Multumesc,
Circulara 406870/2011.

Oricum la pct 7 este un mare exemplu de idiotenie. Cum pot ei stabili numarul mediu de salariati ai anului 2010 din situatiile financiare la 31.12.2010, cind Ordonanta 30/2011 spune ca se face media aritmetica a numarului de angajati din "declaraţia privind obligaţiile de plată a contribuţiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominală a persoanelor asigurate"?

Si mergind mai departe, de unde vor sti ei pina dupa maxim 150 de zile de la incheierea ex fin 2011 (data maxima de depunere a Situatiilor financiare ale lui 2010) care a fost cifra de afaceri din 2011, pt stabilirea obligativitatii pt depunere trimestriala in 2012? Si pina la depunerea bilantului, noi cum depunem D112?

Inteleg deci ca cei mai mari sefi din Min de finante nu cunosc nici macar termenele de depunere a Sit fin anuale, asa cum nu cunosc nici macar ce inseamna exclusiv 3.

Concluzia: e de ris sau de plins?
t.simona, utilizator
Nu am primit pana acum nicio notificare de la finante cum ca as fi fost trecuta la declararea trimestriala desi indeplineam cerintele. Pentru octombrie depun acum sau depun in ianuarie pentru tot trimestrul?

Va multumesc