Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale impozit pe cladiri si terenuri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

impozit pe cladiri si terenuri

Subiect: impozit pe cladiri si terenuri
este vorba de o societate comerciala pe actiuni cu capital majoritar de stat. societatea este obligata sa plateasca impozitul pe cladiri si terenuri pe care le are primite in concesiune. Obiectul de activitate al sc este inchirierea de spatii si terenuri. intrebarea este: poate societatea sa recupereze acest impozit de la chiriasi? se poate face un act aditional la contract in care sa se specifice obligatia chiriasului sa achite impozitul datorat pe cladire/spatiu? sper sa ma lamureasca cineva.Multumesc!

Tocmai acest lucru am incercat sa il subliniez in prim postare,si anume faptul ca obligatia de a declara si achita impozitul,conform prevederilor Codului fiscal,revine concesionarului,respectiv societatii care a primit terenul in concesiune,si nu chiriasului.Prin urmare,prevederea din contractul de inchiriere la care faceti referire(cea potrivit careia "chiriasul are obligatia sa declare si sa achite taxele legale pentru cladiri"),fiind contrara prevederilor Codului fiscal, este nula de drept.Pentru a recupera de la chirias contravaloarea impozitului pe cladiri si teren este necesar acel act aditional prin care acesta(chiriasul)sa-si dea acordul sa suporte contravaloarea impozitelor si taxelor locale acitate de societatea concesionara.
ContSters145448, utilizator
multumesc pentru lamuriri. Si clauza cum ar trebui sa sune?