avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua!Daca imi dau demisia,cite zile de preaviz trebuie sa mai stau la firma?Si cu cate ore pe zi?Si banii de concediu cum se calculeaza?Daca mi-am scos cele 21 de zile,citi bani primesc?Si daca nu am fost in concendiu?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:31, 23 Septembrie 2011
Daca va dati demisia veti sta in perioada de preaviz stipulata in contractul de munca. Daca nu ati semnat un act aditional la contractul de munca prin care se insereaza o noua perioada de preaviz conform noilor modificari atunci se aplica perioada veche de preaviz. Dumneavoastra aveti 21 de zile lucratoare de concediu pe an. Daca va depuneti demisia acum calculul se va face raportat la numarul de zile de concediu la care aveati dreptul pana in ultima zi de munca. Daca nu ati luat toate zilele de concediu atunci acestea va vor fi platite la ultimul salariu. In cazul in care v-ati luat mai multe zile de concediu de cat ati fi avut dreptul pana la incetarea raporturilor de munca acestea vor fi scazute din ultimul salariu.
bub2 a scris:

Buna ziua!Daca imi dau demisia,cite zile de preaviz trebuie sa mai stau la firma?Si cu cate ore pe zi?Si banii de concediu cum se calculeaza?Daca mi-am scos cele 21 de zile,citi bani primesc?Si daca nu am fost in concendiu?Va multumesc


1. Daca va dati demisia , termenul de preaviz este cel prevazut in c.i.m.

2. Timpul de munca in perioada preavizului este cel mentionat in c.i.m. incheiat cu angajatorul.

3. Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

4. Co se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata la acest angajator ... daca nu ati efectuat integral CO la care aveati dreptul , atunci : fie il puteti lua pe perioada de preaviz , fie la incetarea c.i.m. vi se va compensa in bani CO neefectuat.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mi se platesc zilele de co la cerere de incetare a activitatii? ContSters196060 ContSters196060 Am lucrat la o firma de pariuri sportive de la 27 iulie 2010 pana la 13 februarie 2011(ultima zi lucrata fiind 12 februarie 2011) cand mi-am dat demisia(cerere ... (vezi toată discuția)
Demisie roxana-ioana roxana-ioana m-am angajat anul trecut pe 23/03/2010, ce zile de concediu trebuie sa plateasca patronul tinind seama ca in tot acest timp am luat 21 de zile concediu si ... (vezi toată discuția)
Preaviz vs concediu de odihna flaviuscl flaviuscl buna seara! imi puteti raspunde si mie la urmatoarea intrebare,va rog frumos? din data de 23.06.2015 patronii societatii in care lucrez m-au dat in preaviz ... (vezi toată discuția)