Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proces verbal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proces verbal

Buna ziua,va rog daca poate cineva sa-mi raspundala urmatoarea intrebare;daca am inapoiat un obiect uitat de cineva in magazinul in care lucrez trebuia sa fac un proces verbal?intreb deoarece am fost data afara pe acest motiv,desi persoana care si-a uitat obiectul a fost amabila,mi-a multumit si nu au fost probleme.Multumesc anticipat.
Nu inteleg pentru ce trebuia sa incheiati proces-verbal ? doar pentru faptul ca ati inapoiat un obiect celui care il uitase :-/ ..... un astfel de motiv de concediere mi se pare aberant ... contestati decizia de concediere in instanta.
Mesaj reeditat
@ alvlv
Data post: Vineri, 23 Septembrie 2011, 20:05
Subiect: proces verbal revenire

Multumesc pt raspunsul dat mai devreme mentionez ca lucram de pe 8 sept.la negru si mi se spunea ca mi-au facut contract desi nu am semnat nimic,deci nu pot actiona in justitie cum ma-ti sfatuit dvs.,dar v-as ruga cu inca un sfat,si anume daca in afara de reclamatia la itm mai pot face si altceva?Va multumesc mult.

========

Nu aveti ce sa faceti altceva decat cele doua variante aveti : sesizare ITM si/sau actiune in instanta

:offtopic:
Pe viitor incercati sa nu mai deschideti mai multe topicuri legate de aceeasi problema .. puteti continua discutia pe topicul deja deschis folosind functia raspunde

~ Conținut șters la cerere ~
alvld a scris:

Buna ziua,va rog daca poate cineva sa-mi raspundala urmatoarea intrebare;daca am inapoiat un obiect uitat de cineva in magazinul in care lucrez trebuia sa fac un proces verbal?intreb deoarece am fost data afara pe acest motiv,desi persoana care si-a uitat obiectul a fost amabila,mi-a multumit si nu au fost probleme.Multumesc anticipat.

Marfa respectiva uitata de client in magazin a fost achizitionata chiar din magazinul dvs?S-ar putea ca prin Regulamentul Intern sau prin proceduri interne sa existe reglementata obligatia intocmirii unui astfel de proces-verbal,in cazul in care restituiti clientului marfa respectiva uitata,caz in care se ataseaza respectivului pv si bonul de casa.
Daca exista o astfel de obligatie si nu ati respectat-o,se putea aplica o masura de sanctionare
dar nu atat de severa cel putin in opinia mea ca cea a intreruperii raporurilor de munca.
ContSters136493, utilizator