avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proces verbal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proces verbal

Buna ziua,va rog daca poate cineva sa-mi raspundala urmatoarea intrebare;daca am inapoiat un obiect uitat de cineva in magazinul in care lucrez trebuia sa fac un proces verbal?intreb deoarece am fost data afara pe acest motiv,desi persoana care si-a uitat obiectul a fost amabila,mi-a multumit si nu au fost probleme.Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 22:01, 23 Septembrie 2011
Nu inteleg pentru ce trebuia sa incheiati proces-verbal ? doar pentru faptul ca ati inapoiat un obiect celui care il uitase :-/ ..... un astfel de motiv de concediere mi se pare aberant ... contestati decizia de concediere in instanta.
Mesaj reeditat
@ alvlv
Data post: Vineri, 23 Septembrie 2011, 20:05
Subiect: proces verbal revenire



Multumesc pt raspunsul dat mai devreme mentionez ca lucram de pe 8 sept.la negru si mi se spunea ca mi-au facut contract desi nu am semnat nimic,deci nu pot actiona in justitie cum ma-ti sfatuit dvs.,dar v-as ruga cu inca un sfat,si anume daca in afara de reclamatia la itm mai pot face si altceva?Va multumesc mult.


========

Nu aveti ce sa faceti altceva decat cele doua variante aveti : sesizare ITM si/sau actiune in instanta

:offtopic:
Pe viitor incercati sa nu mai deschideti mai multe topicuri legate de aceeasi problema .. puteti continua discutia pe topicul deja deschis folosind functia raspunde


~ Conținut șters la cerere ~
alvld a scris:

Buna ziua,va rog daca poate cineva sa-mi raspundala urmatoarea intrebare;daca am inapoiat un obiect uitat de cineva in magazinul in care lucrez trebuia sa fac un proces verbal?intreb deoarece am fost data afara pe acest motiv,desi persoana care si-a uitat obiectul a fost amabila,mi-a multumit si nu au fost probleme.Multumesc anticipat.




Marfa respectiva uitata de client in magazin a fost achizitionata chiar din magazinul dvs?S-ar putea ca prin Regulamentul Intern sau prin proceduri interne sa existe reglementata obligatia intocmirii unui astfel de proces-verbal,in cazul in care restituiti clientului marfa respectiva uitata,caz in care se ataseaza respectivului pv si bonul de casa.
Daca exista o astfel de obligatie si nu ati respectat-o,se putea aplica o masura de sanctionare
dar nu atat de severa cel putin in opinia mea ca cea a intreruperii raporurilor de munca.
Ultima modificare: Vineri, 23 Septembrie 2011
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

M-a scos datoare la magazinul unde lucrez Rosuzy Rosuzy Buna ziua! Lucrez la un magazin alimentar in schimburi cu o cumnata. O zi da, o zi nu, de la 7.00 la 19.00. Ne-a facut inventarul dupa 4 ani si ne-au scos ... (vezi toată discuția)
Raspunderea co-gestionarelor greensea greensea Buna ziua Va rog, ajutati-ma intr-o situatie Gestiunea societatii este tinuta in comun de doua gestionare. La inventar s-a descoperit o lipsa la gestiune ... (vezi toată discuția)
Ce să fac ca să nu facturez decât după comanda finală? Artur T. Artur T. Buna ziua, am un magazin unde comercializez sisteme complete pt. instalatii termice, sanitare, alim. apa si gaz. Clientii mei sunt persoane fizice cat si ... (vezi toată discuția)