Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema cu un teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema cu un teren

Bună seara,am şi eu o problemă la care nu am un răspuns şi aşi dori dacă se poate să mă ajutaţi şi pe mine .În urmă cu 4 ani am cumpărat un teren printr-o agenţie imobiliară ,terenul era al unei persoane care lucrează la cadastru şi pe care la dezmembrat în 4 să-l poată vinde .Prima dintre ele am cumpărat-o eu iar a doua o altă persoană pe care nu o cunoşteam, am cerut împreună să ne delimiteze terenurile,menţionez că proprietarul a trimis doi angajaţi de la cadastru cu aparatele respective şi au delimitat cele 4 parcele.În decurs de o lună sau două am vândut terenul unor prieteni la preţul de cumpărare iar ei au construit o fundaţie pentru casă cu garaj dar după o perioadă şi ei au vândut unei a treia persoane.În momentul de faţă sa cumpărat o altă parcela de teren vecină şi sa constatat că fundaţia garajului este construită pe terenul ultimei persoane .În urma mai multor discuţii sa ajuns la înţelegerea de a se dărâma fundaţia garajului urmând ca prietenul meu care a construit fundaţia şi cu mine să-l despăgubim pe actualul proprietar cu suma de 5000 RON
contravaloarea fundaţieie pe care a plătito şi nu o mai are.Întrebarea mea este dacă noi ar trebui să plătim sau vechiul proprietar de la care am cumpărat şi nu ne-a delimitat bine terenul.Eu am vorbit şi cu el şi a zis că nu îl interesează iar eu aşi vrea să îl dăm împreună în judecată pe fostul proprietar pentru această problemă.Vă mulţumesc mult
Domnule , problema e simpla ,dumneavoastra cind ati cumparat pamintu avea cadastru facut , altfel nu puteati face actul de vinzare cumparare la notariat. In cadastru vedeti pe schita ecxact unde se se afla parcela dumneavoastra, amplasata E posibil ca ce-l care a turnat fundatia casei sa nu o fi tinut cont de aceasta schita cadastrala , in acest caz nu e de vina vinzatorul , vinovat e ce-l care a turnat fundatia gresit, netinind cont de amplasament. #-o
Cautati vinovatul (scoateti-i ochii :D )pentru situatia creata si aveti la indemana actiunea in regres.In acest fel, puteti reclama in instanta obligarea celui pentru care ati platit la restituirea platii facute pe seama lui .
Daca eventual nu platiti nimic si veti fi chemat in judecata in calitate de parat, veti putea chema in garantie pe cel de la care ati cumparat bunul pentru ca, daca instanta va obliga la plata, aceasta sa o suporte chematul in garantie
Asa credeam si eu dar se pune problema daca nu recunoaste ca el a trimis oamenii sa delimiteze terenul poate sa zica ca eu am gresit si trebuie sa caut martorii care au fost acolo,pe partea cealalalta prietenul meu spune ca avorbit cu un avocat si ca ar trebui sa platim amandoi