Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce model de contract?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce model de contract?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o sugestie.
Am achizitionat un teren in Romania pe o societate nou infiintata,unde vreau sa demarez un proiect.
Nu am posibilitatea sa stau foarte mult in tara sa ma ocup de implementarea proiectului si am apelat la un prieten, care pentru inceput va finanta demararea proiectului.
Problema este ca lui ii este teama ca va investi si eu nu am sa pot sa-i returnez banii investiti.
Atunci eu m-am gandit ca ar trebui sa incheiem un contract in care eu sa-i cedez terenul daca nu ii returnez banii investiti de el.
Intrebarea este ce tip de contract ar trebui sa inchei cu el, ca in cazul in care eu nu am bani sa-i restitui el sa poata gira cu terenul in banca pentru a putea termina proiectul. Asta este conditia pusa de el pentru a prefinanta proiectul.
Va multumesc!
Dupa data de 1 octombrie, puteti incheia un contract de vanzare cu optiune de rascumparare (disp. art.1758-1762 n.c.civ.).

Discutati in prealabil si cu reprezentantii bancii pentru creditul garantat cu ipoteca...posibil sa nu accepte un astfel de contract sau/ori sa solicite existenta unor anumite clauze/garantii-referitoare la ipoteca, clauze ce ipotetic, vor trebui trecute in contractul de vanzare cumparare cu optiune de rascumparare (in vederea acordarii creditului).