Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... FILA CEC
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

FILA CEC

Buna ziua,

In cazul in care creditorul nostru a pierdut o fila cec in alb, care este procedura de a declara nula fila cec?Sau ce putem face in cazul pierderii filei CEC?
intrebati banca de la care era fila CEC caci fiecare banca are o altfel de procedura
Pur si simplu anunti banca in legatura cu pierderea filei CEC si ii dai dispozitie expresa sa nu execute fila CEC si sa te anunte in caz ca cineva incearca sa-ti ia banii.
Solicitati bancii care a emis carnetul de CEC-uri un model de declaratie de pierdere/furt. Declaratia va fi transmisa de banca emitenta catre Centrala Incidentelor de Plati, iar aceasta din urma va bloca CEC-ul declarat de dvs. pierdut/furat, il va inregistra in baza de date, si va va returna declaratia dvs. cu nr. de inregistrare, in original..
Avology SRL, Consilier juridic