avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren

Buna ziua,
Exista doua terenuri despartite de un drum.Un teren de 1500 mp. si altul de 1000 mp. Ambele terenuri se afla pe acelasi titlu de proprietate. Titularii TP sunt mama si sora mea,care au mostenit aceste terenuri de la un bunic.
Sora mea,are facut testament pe 1/2 din suprafata,deci 1250 mp ar fi ai ei.La aceasta suprafata s-ar mai adauga si o cota parte din partea mamei,250 mp.
Noi,suntem in total 5 frati si tatal. (mama decedata din 1991).
Am convenit ca terenul de 1500 mp sa fie al sorei cu testament (1250 + 250 mp).
Avem certificatul de mostenitor si TP.
Acum,vrem sa vindem terenurile respective,de comun acord.
Insa,avem cumparator,deocamdata,doar pentru terenul de 1000 mp.
Se poate vinde acest teren,cu acordul tuturor ? Ma gandeam ca,daca sunt parcele separate,trecute distinct pe TP,s-ar putea face referire in contractul de vanzare cumparare asupra parcelei vandute.
Ulterior,cand va trebui vandut si terenul de 1500 mp,tot cu acordul tuturor,sa se specifice parcela respectiva - distincta de prima.
Se poate face o astfel de vanzare,fara sa mai facem iesirea din indiviziune,daca suntem de acord toti ?
Cum se procedeaza in aceasta situatie ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 13:22, 28 Septembrie 2011
Se poate face. In contractul de vanzare cumparare se va individualiza parcela, sola...din Titlu de proprietate...cu nr cadastral cu tot. Dar atentie intai trebuie dezbatuta succesiunea! Si mai apoi cu acrodul tuturor mostenitorilor puteti vinde.
Succesiunea dupa mama este dezbatuta,si avem certificatul de mostenitor.
Mai trebuie altceva ?
Cadastrul si intabularea le face cumparatorul,asa am stabilit cu el.
Inainte,ori dupa vanzare...asta nu prea stiu.
cadastru trebuie facut inainte. in plus terenul asa se individualizeaza.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doua terenuri pe un singur tp gigelas gigelas Buna ziua, Detin 2500 mp.teren intravilan,format din doua loturi,care sunt despartite de un drum public.Practic,1000 mp.la strada,in spatele acestui teren ... (vezi toată discuția)
Teren acaparat... gigelas gigelas Buna ziua, Bunicul a avut o curte cu o suprafata de cca.2500 mp.care a fost anterior a tatalui sau (strabunicul meu). Dupa decesul strabunicului (strabunica ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate ghel40 ghel40 Buna ziua, Ne confruntam cu urmatoarea situatie: Bunicii mei au cumparat 1000 mp teren intravilan in 1965 cu ctr. vanzare/cumparare. Apoi au construit o casa ... (vezi toată discuția)