Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa speciala cumulata cu a 2a?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa speciala cumulata cu a 2a?

va rog frumos, in vederea reducerii varstei de pensionare, grupa speciala de munca se cumuleaza cu grupa a 2-a?
daca da, care e textul de lege?
mii de multumiri!
Legea 263/2010

Art. 60
(1) Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55, precum si cele prevazute de alte acte normative pot fi cumulate fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.
1. Nu exista text de lege care sa spuna ca se cumuleaza grupa speciala cu grupa a II-a. Nici nu se poate asa ceva, fac parte din perioade diferite.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.
3. Dupa data de 01.04.2001 exista conditii deosebite si conditii speciale de munca.

Sa fac precizarile necesare:

Anii de conditii speciale,nu se cumuleaza cu cei in conditii deosebite in vederea reducerii varstei standard de pensionare.

Se face reducerea varstei standard de pensionare,pentru conditii speciale si pentru conditii deosebite,fiecare in parte(separat).Anii cu care se reduce fiecare,se cumuleaza.