avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Delegatie sau detasare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Delegatie sau detasare

Care diferenta intre delegatie si detasare si cum se face plata lor?
Cel mai recent răspuns: toko_cop , utilizator 07:37, 29 Septembrie 2011
Delegarea -exercitarea temporara (din dispozitia angajatorului) de catre salariat a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
Salariatul are dreptul la: plata chelt. de transport, plata chelt. de cazare, indemnizatie de delegare
Detesarea-schimbarea temporara a locului de munca (cu dispozitia angajatorului) la un alt angajator pentru lucrari in interesul acestuia.
-poate fi dispusa pe o perioada de cel mult un an
-poate fi prelungita pentru motive obiective
-salariatul poate refuza detasarea pentru motive personale temeinice
-salariatul are dreptul la : plta chelt. de transport, plata chelt. de cazare, indemnizatie de detasare
Ok si atunci daca eu am stat aprox 3 luni jum in it asta inseamna ca am fost detasat sau delegat daca primeam diurna 4,5 euro/h pe ora lucrata? Nu mi-au dat nici un act prin care sa pot dovedi data plecarii din tara,ordin de deplasare,delegatie,etc. Ce este de facut?
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2011
vasilegabriel, utilizator
Inainte de a pleca din tara, nu ati fost informat in ce conditii plecati?
Daca ati fost platit de firma din Italia inseamna ca ati fost detasat.(in cazul asta ctr de munca a fost suspendat)
4.5 EURO este doar prestatia muncii executate ?
-celelalte cheltuieli de cine au fost platite (transport, cazare, indemnizatie, asigurarea de sanatate)?
Nu am fost informat in ce conditii plec,plata de 4,5/h este doar pentru munca, contracut din tara nu fost suspendat normal ar trebuii sa imi primesc salariul din tara pe care nu l-am primit celelalte cheltuieli au suportate de firma romana.
In cazul delegarii primiti diurna plus salariul aferent perioadei in care sunteti delegat, iar in cazul detasarii salariul este platit fie de angajatorul care a dispus detaşarea, fie de angajatorul la care sunteti detaşat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delegatie LALA68 LALA68 Multumesc pentru promptidudinea si corectitudinea raspunsurilor pentru subiectul cu diurna. Mai am o intrebare Vor sa ma trimita in delegatie in ungaria ... (vezi toată discuția)
Diurna ciorel ciorel Daca perioada deplasarii in spatiul intracomunitar depaseste 7 zile si ajunge la 90 zile calendaristice consecutive cum se calculeaza diurna si daca este ... (vezi toată discuția)
Contabilitate freelancer mariustofu mariustofu Momentan muncesc in Olanda ca inginer electric , contract de munca olandez . Doresc sa deschid in tara un SRL , sa fiu angajat si sa prestez servicii catre ... (vezi toată discuția)