Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Delegatie sau detasare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Delegatie sau detasare

Care diferenta intre delegatie si detasare si cum se face plata lor?
Delegarea -exercitarea temporara (din dispozitia angajatorului) de catre salariat a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
Salariatul are dreptul la: plata chelt. de transport, plata chelt. de cazare, indemnizatie de delegare
Detesarea-schimbarea temporara a locului de munca (cu dispozitia angajatorului) la un alt angajator pentru lucrari in interesul acestuia.
-poate fi dispusa pe o perioada de cel mult un an
-poate fi prelungita pentru motive obiective
-salariatul poate refuza detasarea pentru motive personale temeinice
-salariatul are dreptul la : plta chelt. de transport, plata chelt. de cazare, indemnizatie de detasare
Ok si atunci daca eu am stat aprox 3 luni jum in it asta inseamna ca am fost detasat sau delegat daca primeam diurna 4,5 euro/h pe ora lucrata? Nu mi-au dat nici un act prin care sa pot dovedi data plecarii din tara,ordin de deplasare,delegatie,etc. Ce este de facut?
vasilegabriel, utilizator
Inainte de a pleca din tara, nu ati fost informat in ce conditii plecati?
Daca ati fost platit de firma din Italia inseamna ca ati fost detasat.(in cazul asta ctr de munca a fost suspendat)
4.5 EURO este doar prestatia muncii executate ?
-celelalte cheltuieli de cine au fost platite (transport, cazare, indemnizatie, asigurarea de sanatate)?
Nu am fost informat in ce conditii plec,plata de 4,5/h este doar pentru munca, contracut din tara nu fost suspendat normal ar trebuii sa imi primesc salariul din tara pe care nu l-am primit celelalte cheltuieli au suportate de firma romana.
In cazul delegarii primiti diurna plus salariul aferent perioadei in care sunteti delegat, iar in cazul detasarii salariul este platit fie de angajatorul care a dispus detaşarea, fie de angajatorul la care sunteti detaşat.