Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate freelancer
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate freelancer

Momentan muncesc in Olanda ca inginer electric , contract de munca olandez .
Doresc sa deschid in tara un SRL , sa fiu angajat si sa prestez servicii catre firma din Olanda .
Din informatiile pe care le stiu voi avea de platit
- Taxele pentru angajat-eu (salariu minim ) + diurna (nu se impoziteaza)
- Firma va fi pe 0 pentru ca toate incasariile vor fi catre angajat (salariu minim + diurna)
- Ca firma se plateste 1% din facturille facturate ?
+ Plata contabil

Un avantaj ar fi accesibilitatea la un credit imobiliar pentru ca multe banci refuza contractele din afara tarii (rar accepta cele pe perioada nedeterminanta)

As dori un sfat daca este bine si ce alte impozite vor mai fi pentru a le lua in calcul .
Va multumesc !
Buna ziua,
Nu e chiar asa de simplu. Este un caz de detasare transnationala.
Daca nu respectati legislatia, ANAF are obiceiul de a reincadra indemnizatiile de detasare transnationala (diurna) ca fiind salarii nete si calculeaza contributii.
Buna ziua ,
Va multumesc pentru raspuns ! Dar cum se procedeaza ca sa fie numita diurna (pentru a nu fi impozabila) ? Se poate da doar pentru o anumita perioada ?Multumesc !
Din cele citate m-as incadra la - Art. 43. [delegarea] - NU Detasare !

CE ESTE DELEGAREA?
Codul Muncii - Art. 43 - 44
 “Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a
unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă”.
Delegarea:
 Se face pentru o perioadă de maxim 60 de zile, cu posibilitatea de prelungire pe perioade
succesive de max. 60 de zile, numai cu acordul salariatului;
 Pe perioada delegării NU se suspendă contractul de muncă;
 Salariatul delegat se subordonează în continuare angajatorului care a dispus delegarea;
 Plata salariului, a cheltuielilor cu transportul, cazarea şi indemnizaţia de delegare se face de către
angajatorul care a dispus delegarea;
 Se vor aplica întotdeauna condiţiile prevăzute în contractul individual de muncă semnat cu
angajatorul care a dispus delegarea.
 Salariul nu poate fi mai mic decât salariul minim brut garantat în plată în România, de 8,735
lei/oră - 2 Euro/oră.
 Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum și la o
indemnizație de delegare, în conditiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă
aplicabil. Pe perioada delegării în străinătate, persoana delegată are dreptul la o diurnă, în
valoare de 35 Euro/zi pentru masă și cazare în valoare de 100-150 Euro/noapte. Sumele care
depășesc aceste valori sunt impozitate.
 Delegarea este o măsură obligatorie pentru salariat, a cărei nerespectare poate atrage
răspunderea disciplinară a acestuia, inclusiv desfacerea contractului de muncă.

Codul Muncii:
 Detașarea:
 Se face pentru o durată de maxim un an, cu
posibilitatea de prelungire din şase în şase
luni, numai cu acordul salariatului;
 Pe durata detașării contractul de muncă se
suspendă;
 Salariatul detașat se subordonează angajatorului
la care s-a dispus detaşarea;
 Plata salariului, a cheltuielilor cu transportul,
cazarea şi indemnizaţia de detaşare se face de
către angajatorul la care s-a dispus detaşarea;
 Se vor aplica condiţiile cele mai favorabile între cei
doi angajatori (cel care dispune şi cel la care se
dispune detaşarea).
 Salariatul detaşat are dreptul la plata
cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o
indemnizaţie de detaşare, în condiţiile prevăzute
de lege sau de contractul colectiv de muncă
aplicabil.
 Detaşarea este obligatorie, salariatul neputând
refuza executarea detaşării, în caz contrar fiind
susceptibil a răspunde disciplinar, inclusiv cu
desfacerea disciplinară a contractului de muncă.
mariustofu, utilizator
- Directiva 96/71/CE a Parlamentului European şi a Consiliului din 16 decembrie 1996 privind detaşarea lucrătorilor în cadrul prestării de servicii, publicată în Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene, seria L, nr. 18 din 21 ianuarie 1997
- Legea nr. 16 din 17 martie 2017 privind detaşarea salariaţilor în cadrul prestării de servicii transnaţionale

Detasarea transnationala este asimilata delegarii. Nu o confundati cu detasarea prevazuta de Codul Muncii. Au continut juridic diferit, chiar daca denumirea este asemanatoare.