avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... competenta teritoriala litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

competenta teritoriala litigiu munca

Buna seara,
In cazul raspunderii patrimoniale(spor necuvenit) competenta teritoriala este a Tribunalului de la sediul reclamantei respectiv Centrala sau poate fi si a Tribunalului de la sediul sucursalei?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:01, 27 Septembrie 2011
sediul nu sucursala. cine a încheiat contractul de muncă, sediul sau sucursala?
Tribunalul in a carei circumscriptie reclamantul îsi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.
1. Codul muncii spune:

Art. 269
(1) Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila.

(2) Cererile referitoare la cauzele prevazute la alin. (1) se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul isi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.

2. Asadar instanta competenta in cazul unui conflict de munca este Tribunalul din judetul in care reclamantul are domiciliul (sediul).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde depun actiunea ? chitoiu chitoiu Servus tuturor. Carei instante ma adresez pentru a chema in judecata firma la care am lucrat , la cea unde domiciliez eu ,sau la cea de resedinta al paratei , ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca - salarii neplatite marc75 marc75 buna ziua ,am fost dat afara de la locul de munca semnind de buna voie demisia avind contract de munca cu *dinsi*, dar au ramas bani sa mi plateasaca din salar ... (vezi toată discuția)
Nelamurire andy_crystyna andy_crystyna eu am domiciliul in lugoj,firma la care am lucrat are sediul in ploiesti,daca ii dau in judecata unde se va tine procesul?lugoj sau ploiesti? (vezi toată discuția)