Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... competenta teritoriala litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

competenta teritoriala litigiu munca

Buna seara,
In cazul raspunderii patrimoniale(spor necuvenit) competenta teritoriala este a Tribunalului de la sediul reclamantei respectiv Centrala sau poate fi si a Tribunalului de la sediul sucursalei?
Va multumesc
sediul nu sucursala. cine a încheiat contractul de muncă, sediul sau sucursala?
Tribunalul in a carei circumscriptie reclamantul îsi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.
1. Codul muncii spune:

Art. 269
(1) Judecarea conflictelor de munca este de competenta instantelor stabilite conform Codului de procedura civila.

(2) Cererile referitoare la cauzele prevazute la alin. (1) se adreseaza instantei competente in a carei circumscriptie reclamantul isi are domiciliul sau resedinta ori, dupa caz, sediul.

2. Asadar instanta competenta in cazul unui conflict de munca este Tribunalul din judetul in care reclamantul are domiciliul (sediul).