Forum Discuţii juridice Traduceri Sugestii pentru susþinerea examenului de traducãtor ...
Discuție deschisă în Traduceri

Sugestii pentru susþinerea examenului de traducãtor în limba turcã

Voi sustine examenul de traducator in cateva zile ( limba turca ).
Daca l-a mai sustinut cineva, poate da sfaturi? Chiar textul care a picat ar fi de folos.
As aprecia foarte mult un astfel de ajutor.
Multumesc anticipat.
Presupun ca este vorba de sustinerea examenelor in domeniul juridic a caror promovare sa va permita obtinerea autorizatiei de la Ministerul Justitiei...
Dat fiind faptul ca majoritatea utilizatorilor care sunt interesati de tematica examenelor pentru obtinerea certificatelor de traducator in diverse limbi nu revin sa posteze subiecte sau macar o descriere sumara a acestora nu pot decat sa va sfatuiesc si pe dumneavoastra sa va instruiti (in putinul timp ramas pana la examene) in ceea ce priveste terminologia juridica.
Un exemplu de subiect cu titlu orientativ (romana-engleza) gasiti aici. www.avocatnet.ro/content/for...
Textul in limba romana mentionat mai sus poate fi dat si in cadrul examenului in limba turca asa ca va puteti face o idee.
Exemple de texte din legislatia turca (domeniul juridic, fiscal...) ce pot fi studiate pe internet:
[ link extern ]
[ link extern ] ...
[ link extern ]
Bafta la examene!
:luck:
L.C.
P.S. Poate reveniti sa ne spuneti cum au fost subiectele.

Laura Ciobeica, moderator
Multumesc mult.