Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... calcul salariu personal contractual
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

calcul salariu personal contractual

Sunt Inspector de specialitate gradul II (personal contractual) intro-primarie de comuna de gr.II. Am spor de vechime de 15%. Salariul este de 681 lei net. Este corect calculat?
salariu ~ 925 lei => salariu net ~ 688 lei (cu mici diferente daca aveti la acest loc de munca functia de baza si daca aveti persoane in intretinere)

925 = 670 lei salariul minim pe economie la care se adauga coeficientul de ierarhizare (1.2) si 15% spor vechime
In sistemul bugetar nu se aplica coeficient de ierarhizare. Asta fiind spuse, sa trecem la calcule: salariul maxim prevazut de OG 10/2008 pentru postul de inspector de specialitate grad II este de 1016 RON; scadem 25%, adaugam 15% si avem 876 RON. Daca adaugam si vechimea, ajungem la un brut de 1007 RON. Salariul net, in acest caz, ar fi de 746 RON.
Aceasta este situatia pentru maximul postului; concret: brutul dvs trebuie sa fie de 914 RON (baza 795 RON si 119 spor vechime). Ori, daca ne ducem inapoi cu acesti 795 RON, dincolo de majorarea cu 15% si scaderea cu 25%, ajungem la o baza conform OG 10/2008 de 921 RON, perfect incadrabila intre limitele de 620 - 1016, cat este prevazut pentru inspector de specialitate II.
Concluzia; eu zic ca este corect.