avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... calcul salariu personal contractual
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

calcul salariu personal contractual

Sunt Inspector de specialitate gradul II (personal contractual) intro-primarie de comuna de gr.II. Am spor de vechime de 15%. Salariul este de 681 lei net. Este corect calculat?
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 12:35, 29 Septembrie 2011
salariu ~ 925 lei => salariu net ~ 688 lei (cu mici diferente daca aveti la acest loc de munca functia de baza si daca aveti persoane in intretinere)

925 = 670 lei salariul minim pe economie la care se adauga coeficientul de ierarhizare (1.2) si 15% spor vechime
In sistemul bugetar nu se aplica coeficient de ierarhizare. Asta fiind spuse, sa trecem la calcule: salariul maxim prevazut de OG 10/2008 pentru postul de inspector de specialitate grad II este de 1016 RON; scadem 25%, adaugam 15% si avem 876 RON. Daca adaugam si vechimea, ajungem la un brut de 1007 RON. Salariul net, in acest caz, ar fi de 746 RON.
Aceasta este situatia pentru maximul postului; concret: brutul dvs trebuie sa fie de 914 RON (baza 795 RON si 119 spor vechime). Ori, daca ne ducem inapoi cu acesti 795 RON, dincolo de majorarea cu 15% si scaderea cu 25%, ajungem la o baza conform OG 10/2008 de 921 RON, perfect incadrabila intre limitele de 620 - 1016, cat este prevazut pentru inspector de specialitate II.
Concluzia; eu zic ca este corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare studii superioare referent - primarie lucasamuel lucasamuel Va rog sa-mi spuneti cum se face promovarea de pe studii medii pe studii superioare a unui referent II - angajat contractual in cadrul unei primarii. Ultima ... (vezi toată discuția)
Despre noua grila de salarizare - auditori de justitie si judecatori stagiari. legea 330/2009 dislexic dislexic Conform Legii 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, incepand cu 1 ianuarie 2010: - auditorii de justitie cu ... (vezi toată discuția)
Insp.de specialitate gr.ii zama cristian zama cristian Vad pe forum, la diferite intrebari ale utilizatorilor, ca salariul maxim, prevazut in OG 10/2008, pentru Insp.spec.II este de 1016 lei, actualmente calculul ... (vezi toată discuția)