Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizare functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizare functionari publici

Am fost promovata pe functia de inspector asistent, de pe functia de referent superior. V-as ruga sa-mi spuneti daca salariul meu trebuie sa creasca corespunzator, stiu ca in careva act normativ era stipulata o crestere cu 5%. Va multumesc
Legea 284/2010,Anexa I,Art. 5

Art. 5. -
(1) Functionarii publici care absolva studii universitare de licenta in domeniul de activitate al autoritatii sau institutiei publice, incadrati pe functii publice cu nivel de studii inferior, se numesc, in conditiile legii, intr-o functie publica de executie cu gradul profesional de asistent din clasa corespunzatoare studiilor absolvite.
(2) In situatia in care salariul de baza stabilit in conditiile alin. (1) este mai mic decat cel avut anterior promovarii, functionarul public isi mentine salariul de baza avut anterior promovarii in clasa.

Daca salariul dvs.avut anterior promovarii este mai mare decat cel cuvenit fc. pe care ati fost promovata,atunci se va mentine sal. de referent superior,daca nu atunci veti primi un salariu
la nivelul de salarizare in plata pentru functia similara de inspector asistent.din institutia/autoritatea publica in care sunteti incadrata.
Nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare utilizate in anul 2010.
multumesc mult