Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca perioada determinata

Buna ziua.
va rog sa ma ajutati in urmatoerea problema.
O salariata insarcinata, dintr-o institutie bugetara (centru jud. de cultura), va intra in concediu medical cu 4 luni inainte de a naste (va naste in ianuarie 2012 si intra in concediu medical la jumatatea lunii octombrie 2011 ).
Intrebarea este daca se poate angaja un alt salariat pe acest post, cu un contract de munca pe perioada determinata incepand cu data cand aceasta intra in concediu medical si daca se poate care este procedura legala prin care se poate face angajarea? Fiind angajata pe un post de specialitate trebuiesc studii de specialitate pentru viitorul angajat? Postul respectiv trebuie scos la concurs sau se poate face o angajare cu acordul partilor fiind vorba de un CIM pe perioada determinata?
va multumesc

in regulamentul de organizare si functionare al institutiei se precizeaza ca CIM pe durata determinata se poate incheia si in mod direct prin acordul partilor, cu aprobarea ordonatorului principal de credite.

dar in momentul in care persoana respectiva intra in concediu medical postul repectiv nu se blocheaza, fiind vorba de o institutie bugetara?
adudu, utilizator
Poate fi angajata o persoana pe perioada determinata de cand intra prima in concediu medical. Postul trebuie scos la concurs chiar daca este vorba de angajare pe perioada determinata.