avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua,
Sora mea in varsta de 39 ani, este bolnava, fiind diagnosticata cu scleroza multipla in placi, fiind incadrata cu o norma de 4 ore. Ea are o vechime in munca de 15 ani, din care doar 7 sunt trecuti in cartea de munca, si conform legii nr. 263/2010, art. 73, punctual 2, se incadreaza sa iasa la pensie de boala. Sa prezentat la cabinetul judetean de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca Prahova, policlinica Sinaia si medical de acolo i-a spus ca nu se incadreaza, deoarece au aparut alte norme de aplicare. Am dori sa stim pana la urma, daca s-ar incadra sau nu pentru pensie de boala?:stunned:
Cu stima,
George.
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 20:30, 28 Septembrie 2011
Conform legii unitare a pensiilor are nevoie de un stagiu de cotizare (pe cartea de munca) de minim 14 ani, deci nu se incadreaza in prevederile legale.

Art. 73
(1) Persoanele care si-au pierdut capacitatea de munca din cauza unor boli obisnuite sau a unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate daca au realizat stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform tabelului nr. 3.
Tabelul nr. 3
Varsta persoanei la data emiterii Stagiul de cotizare necesar
deciziei medicale asupra capacitatii (ani)
de munca

pana la 20 ani 1
de la 20—23 ani 2
23—25 ani 3
25—29 ani 6
29—33 ani 9
33—37 ani 11
37-—41 ani 14
41—45 ani 17
45—49 ani 20
49—53 ani 23
53—57 ani 25
57—60 ani 26
Peste 60 de ani 27
Ultima modificare: Miercuri, 28 Septembrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Daca persona detine certificatul de incadrare in grad de handicap emis in conditiile legii sa prezinte acel certificat in baza caruia se aplica art.73 alin.2.
HG 257/2011 NM :
Art. 56
(1) Persoanele cu handicap, care solicita pensie de invaliditate potrivit prevederilor art. 73 alin. (2) din lege, fac dovada acestui statut cu certificatul de incadrare in grad de handicap emis in conditiile legii, care va contine obligatoriu urmatoarele elemente: data ivirii handicapului, gradul de handicap, termenul de revizuire, precum si mentiunea ca certificatul a fost emis in vederea aplicarii art. 73 alin. (2) din lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare persoana cu handicap accentuat geraldina galdean geraldina galdean Buna seara. Sunt nascuta in februarie 1978 ( am 37 ani), am 18,5 ani lucrati si am certificat de handicap pentru o malformatie congenitala renala grava. ... (vezi toată discuția)
Are vreo legatura art.56 din h.g.257/2011 cu art.73 din legea 263/2010 ? Carp Mircea Carp Mircea Legea 263/2010 Art. 73. in forma prevazuta de legea 37/2013 - Persoanele care şi-au pierdut capacitatea de muncă din cauza unor boli obişnuite sau a ... (vezi toată discuția)
Am depus dosarul pentru pensie de urmas pentru o persoana cu ... mihaistoica202 mihaistoica202 Am depus dosarul pentru pensie de urmas pentru o persoana cu handicap a carui sunt tutore legal, prin decizie judecatoreasca definitiva. Am fost sunat astazi ... (vezi toată discuția)