Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua,
Sora mea in varsta de 39 ani, este bolnava, fiind diagnosticata cu scleroza multipla in placi, fiind incadrata cu o norma de 4 ore. Ea are o vechime in munca de 15 ani, din care doar 7 sunt trecuti in cartea de munca, si conform legii nr. 263/2010, art. 73, punctual 2, se incadreaza sa iasa la pensie de boala. Sa prezentat la cabinetul judetean de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca Prahova, policlinica Sinaia si medical de acolo i-a spus ca nu se incadreaza, deoarece au aparut alte norme de aplicare. Am dori sa stim pana la urma, daca s-ar incadra sau nu pentru pensie de boala?:stunned:
Cu stima,
George.
Conform legii unitare a pensiilor are nevoie de un stagiu de cotizare (pe cartea de munca) de minim 14 ani, deci nu se incadreaza in prevederile legale.

Art. 73
(1) Persoanele care si-au pierdut capacitatea de munca din cauza unor boli obisnuite sau a unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate daca au realizat stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta, conform tabelului nr. 3.
Tabelul nr. 3
Varsta persoanei la data emiterii Stagiul de cotizare necesar
deciziei medicale asupra capacitatii (ani)
de munca

pana la 20 ani 1
de la 20—23 ani 2
23—25 ani 3
25—29 ani 6
29—33 ani 9
33—37 ani 11
37-—41 ani 14
41—45 ani 17
45—49 ani 20
49—53 ani 23
53—57 ani 25
57—60 ani 26
Peste 60 de ani 27
Alexandru Munteanu, Avocat
Daca persona detine certificatul de incadrare in grad de handicap emis in conditiile legii sa prezinte acel certificat in baza caruia se aplica art.73 alin.2.
HG 257/2011 NM :
Art. 56
(1) Persoanele cu handicap, care solicita pensie de invaliditate potrivit prevederilor art. 73 alin. (2) din lege, fac dovada acestui statut cu certificatul de incadrare in grad de handicap emis in conditiile legii, care va contine obligatoriu urmatoarele elemente: data ivirii handicapului, gradul de handicap, termenul de revizuire, precum si mentiunea ca certificatul a fost emis in vederea aplicarii art. 73 alin. (2) din lege.