Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Are vreo legatura art.56 din H.G.257/2011 cu art.73 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Are vreo legatura art.56 din H.G.257/2011 cu art.73 din legea 263/2010 ?

Legea 263/2010

Art. 73. in forma prevazuta de legea 37/2013
- Persoanele care şi-au pierdut capacitatea de muncă din cauza unor boli obişnuite sau a unor accidente care nu au legătură cu munca beneficiază de pensie de invaliditate, dacă au realizat, in condiţiile legii, stagiu de cotizare.

H.G.257/2011

Art. 56
(1) Persoanele cu handicap, care solicita pensie de invaliditate potrivit prevederilor art. 73 alin. (2) din lege, fac dovada acestui statut cu certificatul de incadrare in grad de handicap emis in conditiile legii, care va contine obligatoriu urmatoarele elemente: data ivirii handicapului, gradul de handicap, termenul de revizuire, precum si mentiunea ca certificatul a fost emis in vederea aplicarii art. 73 alin. (2) din lege.
(2) Autoritatile emitente ale certificatelor mentionate la alin. (3) au obligatia sa comunice caselor teritoriale/sectoriale de pensii orice modificare a elementelor initiale, in termen de 15 zile de la emiterea noului certificat.
(3) Schimbarea ulterioara inscrierii la pensie a gradului de handicap nu afecteaza drepturile de pensie acordate, cu exceptia cazului in care certificatul de incadrare in grad de handicap a fost anulat, in conditiile legii.
Unde sunt aliniatele de la art.73 din lege la care face trimitere art.56 din H.G.257/2011 ?
Are art.73 din legea 263/2011 aliniate ?
Imi scapa mie ceva ?
Carp Mircea, utilizator
La adoptarea Legii erau doua alinieate ale art.73.

Art. 73 a fost modificat de pct. 2 al art. I din Legea nr. 37 din 8 martie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 131 din 12 martie 2013., in urma careia a ramas doar prevederea in vigoare.
Multumesc.
Am gasit si eu forma initiala a legii.
Am cerut CNPP sa intervina la parlament pentru abrogarea art,56 din H.G.257/2011.
Dvs. sunteti mai activ pe acest site. Ar fi bine sa cereti aceleiasi institutii sa intervina in parlament sa abroge si art. 190 din leg. 263/2010, ca mai bine de 6 ani il tine degeaba acolo.