Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu diminuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu diminuat

Este legal ca de o perioada lunga de timp sa primesti salariul diminuat 30%?
Codul Muncii prevede ca sanctiune retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile sau reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni dar cu doar 5-10%;
Poate reveniti cu mai multe amanunte,cunoasteti cauza diminuarii?Ati avut de indeplinit de ex.anumite criterii de performanta sau targeturi si nu le-ati realizat?
nesica a scris:

Este legal ca de o perioada lunga de timp sa primesti salariul diminuat 30%?

In ce baza s-a decis diminuarea salariului? ...intrucat aceasta poate fi facuta fie prin act aditional la c.i.m., fie prin decizie de sanctionare - dupa efectuarea cercetarii disciplinare , fie in baza unui act normativ - valabil pentru sistemul bugetar-.
Nu s-a facut in baza nici-unui act.Am fost anuntati verbal ca societatea nu mai poate plati decit 70% din salariul de baza.Aceasta situatie dureaza de aproximativ 3 ani. In tot acest timp s-a lucrat normal.Unii dintre salariati primesc recompense sub forma de prime, iar noii angajati(pentru ca s-au facut si angajari) primesc salariu mult mai mare si integral.
mentionez ca lucrez in sistem privat.
Ati incercat o renegociere a salariului cu managementul companiei?Daca mai ales in tot acest rastimp ati adus plus valoare in firma,ar trebui sa o faceti.
Daca diminuarea salariului este veche de 3 ani atunci este o diminuare facuta prin act aditional chiar daca nu aveti cunostinta de aceasta " minune". Verificati la ITM care este salariul cu care sunteti inregistrata in Revisal. Apoi veti putea decide daca actionati societatea in instanta pentru modificarea ilegala a salariului sau nu.