Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM

UN salariat a ocupat un post de conducere, iar acum a fost trecut pe un post de excutie, prin act aditional la CIM, insa nu i s-a modificat si salariu. In cadrul societatii nu exista o grila de salarizare, iar conform art 41 CM, salariul unui angajat se modifica doar cu acordul acestuia! in aceasta speta, salariatul nu este de acord cu modificarea salarialui.Cum pot totusi modifica salariul acestui angajat? Va rog spuneti-mi si mie o solutie!
Numai prin incheierea unui act aditional la c.i.m. ... altfel nu aveti cum sa-i modificati unilateral salariul.
dar daca as trece in contractul colectiv de munca posibilitatea de modif unilatearala a CIM, ar fi abuziv?
Codul muncii:

Art. 41. - (1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.
(2) Cu titlu de exceptie, modificarea unilaterala a contractului individual de munca este posibila numai in cazurile si in conditiile prevazute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
mikik55

Este o clauza abuziva care poate fi anulata de catre instanta de judecata .... modificarea unilaterala a c.i.m. in privinta salariului este posibila in anumite situatii.
freeelis

Va rog, daca avem in politica salariala a companiei trepte salariale exprimate ca salariu de baza, se poate modifica unilateral salariul (retrogradarea pe o treapta salariala inferioara) in cazul in care salariatul nu mai indeplineste criteriile de performanta stabilite de treapta pe care a fost promovat, in urma unei evaluari?