avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Statistici accidente munca primele 6 luni 2011
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Statistici accidente munca primele 6 luni 2011

Articol preluat de pe www.legislatiamuncii.meneger.ro

Conform statisticilor oferite de Ministerul Muncii, sectoarele economiei nationale in care s-au inregistrat cele mai multe accidente mortale de munca sunt Constructiile si Transporturile.
In primele 6 luni ale acestui an, a fost inregistrat un numar de 1.444 de persoane accidentate. Numarul deceselor survenite in urma acestor accidente a fost de 66.

1. Constructii In primele 6 luni din 2011 au fost 8 accidentati mortal, fata de 25 pentru aceeasi perioada din 2010.
2. Transporturi: 6 accidentati mortal, fata de 14 accidentati mortal pentru perioada similara a lui 2010.
3. Exploatare forestiera: In acest sector s-au inregistrat 4 decese in urma accidentelor de munca. Si in acest caz numarul deceselor a scazut: pentru perioada ianuarie - iunie 2010 statistica arata 13 accidentati mortal.
4. Metalurgie 4 accidentati mortal, cu unul mai mult decat in primul semestru al lui 2010
5. Electricitate si gaze S-au inregistrat 3 decese, cu unul mai mult decat in prima jumatate a anului trecut.

Topul Negru al judetelor:

Bucuresti: 276 de accidentati, cu o treime mai putini decat in prima jumatate a lui 2010.
Petrosani (zona se evidentiaza in mod distinct in cadrul judetului Hunedoara, tinand cont ca activitatea de securitate si sanatate in munca este gestionata separat, de catre punctul de lucru Petrosani): 95 de accidentati, cu 21% mai putini decat in semestrul 1 din 2010
Timis: 74 de accidentati, in scadere cu 11% fata de anul trecut;
Constanta: 69 de accidentati, cu 29% mai putini comparativ cu acelasi interval din 2010;
Arges: 58 de accidentati, cu 2 (3,3%) mai putini decat in prima parte a anului trecut.

Alte discuții în legătură

Notificare itm - munca de noapte smeagull smeagull Buna ziua, aveti cumva un model pentru notificarea muncii de noapte la ITM? smeagulls@gmail.com Multumesc! (vezi toată discuția)
Vă rog să mă ajutați 4488 4488 Trebuie sa depun dosarul de indemnizație pentru creșterea copilului dar în ianuarie anul trecut mi am schimbat locul de munca, așadar nu am decât 14 zile ... (vezi toată discuția)