Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Curs auditor intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Curs auditor intern

Buna ziua,
As dori sa urmez un curs pentru auditor intern pentru auditarea unui sistem de management integrat sau macar pentru ISO 9001 .Imi puteti scrie daca exista vreo lege care sa-i oblige pe cei care vor certificarile ISO sa aiba personal calificat pentru activitatea de audit intern ?
Va multumesc pentru raspuns.
Romania, auditul intern se practica in conformitate cu Normele elaborate de Camera Auditorilor Financiari; acestea cuprind reguli de organizare (definesc entitatile si persoanele care pot exercita activitatea de audit intern), reguli de exercitare (criterii de calitate pentru evaluarea acestor servicii), reguli de implementare (pentru tipuri specifice de angajamente) si Codul de etica pentru profesia de auditor intern (care are rolul de a asigura obiectivitatea auditorului intern).

Persoanele responsabile pentru organizarea activitatii de audit intern, coordonarea lucrarilor/angajamentelor si imputernicite pentru semnarea rapoartelor de audit intern trebuie sa aiba calitatea de auditor financiar (art. 23 din OUG nr. 75/1999, cu modificarile si completarile ulterioare).

Legislatia romaneasca in domeniu mai cuprinde Ordinul Ministerului de Finante nr. 1752/2005 care adopta reglementarile contabile conforme cu Directivele Europene, Ordinul Ministerului de Finante nr. 907 din 2005, si Ordonanta 28/2006 (pentru cazul societatilor de leasing).