Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Acum 10 ani lucram (legal) in strainatate si i-am trimis sotiei (prin banca) 15 mii euro cu scopul sa cumpere doua imobile (pe numele ei, deci bunuri comune). In afara de acesti bani, i-am trimis lunar (prin banca) pana la divort banii necesari pt cheltuielile sale obisnuite. Sotia a cumparat doar un imobil, pt care a folosit doar 5 mii euro, iar restul de 10 mii niciodata nu a putut sa justifice cum si in ce i-a folosit. Acum 8 ani s-a divortat de mine, sa recasatorit, iarasi s-a divortat, etc. Am decis sa deschid partajul, sa cer jumatate din imobilul cumparat de ea in timpul casatoriei cu banii trimisi de mine si jumatate din restul de 10 mii pe care nu i-a folosit pt a cumpara un imobil. Ce ma sfatuiti?
Solicitati o cota de 90% cu privire la contributia in ceea ce priveste imobilul.
In rest mai ramane sa dovediti veniturile dumneavoastra de atunci si faptu ca i-ati trimis sumele de bani aratate mai sus.
MULT SUCCES!!!
multumesc. raspunsul d-voastra este o incurajare. pot dovedi cu acte veniturile mele si toate trimiterile de bani. ea nu lucra, dar nu am acte sa dovedesc. o ultima intrebare: ce cota pot solicita in cazul celor 10 mii euro?
Bunurile dobandite in timpul casatoriei se impart la partaj in procent de 50|50 la suta pentru fiecare . Nu cred ca fosta sotie nu a contribuit cu nimic , pentru ca si munca in gospodarie se considera munca si nu ati specificat daca aveti copii impreuna . Dumeavoastra puteti inventa orice suma doriti ca sa recuperati de la fosta sotie atata timp cat aveti dovezi si platiti o taxa de timbru in valoare de 3% din suma pe care doriti sa o recuperati .
Anjelique a scris:

Bunurile dobandite in timpul casatoriei se impart la partaj in procent de 50|50 la suta pentru fiecare . Nu cred ca fosta sotie nu a contribuit cu nimic , pentru ca si munca in gospodarie se considera munca si nu ati specificat daca aveti copii impreuna . Dumeavoastra puteti inventa orice suma doriti ca sa recuperati de la fosta sotie atata timp cat aveti dovezi si platiti o taxa de timbru in valoare de 3% din suma pe care doriti sa o recuperati .

am notat tonul acid din raspunsul d-voastra. cred ca o suma dovedita nu este inventata.
totusi am sa precizez:
avem un copil impreuna. atat ea cat si copilul traiau din sumele trimise de mine pt cheltuileli lor (de ex, salariul in Ro era de 80 euro, iar sotia primea 200 euro pt cheltuilei). eu mai aveam in intretinere alti doi copii din prima mea casatorie. cei 15 mii euro i-am trimisi toti odata pt cumpararea imobilelor (unul ca locuinta, celalalt ca investitie). a cumparat doar cel destinat ca locuinta, unde sa si mutat si locuieste netulburata, iar restul banilor i-a ascuns.
acum am sa va intreb pe d-voastra: recuperarea unei cote din suma de 10mii se poate cere direct in partaj, s-au trebuie deschisa alta actiune?
Depin de daca puteti demonstra destinatia lor etc.