avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pentru cumul de functii se da un spor de 30%?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pentru cumul de functii se da un spor de 30%?

Va multumesc mult pentru raspuns, numai ca acum am dat in alta nelamurire: in CCM-ul nostru nu este prevazut nimic referitor la cumul de functii. Avem alte sporuri prevazute (vechime, noapte, etc) dar nu acesta. Presupuns ca nu ne putem incadra la prevederile CCMUNN-ului din moment ce avem un CCM al nostru?
Multumesc pentru ajutor inca o data.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Septembrie 2008
MihaelaBrancus, utilizator
Cel mai recent răspuns: MihaelaBrancus , utilizator 08:37, 11 Septembrie 2008
Art.41(3), lit.f) din CCMUNN pe anii 2007-2010 precizeaza:
f) pentru exercitarea si a unei alte functii se poate acorda un spor de pana la 50% din salariul de baza al functiei inlocuite; cazurile in care se aplica aceasta prevedere si cuantumul se vor stabili prin negocieri la contractele colective de munca la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitati.
Pentru ca este vorba de o perioada destul de mare (cca 2 ani), angajatorul poate sa-i acorde, pe aceasta perioada un spor la salariu. Se da o decizie si un supliment la fisa postului, valabile pe perioada respectiva.
Contractele colective de muncă nu pot conţine clauze care să stabilească drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de muncă încheiate la nivel superior.

CCMN se aplica la toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ţară. Prin urmare, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la sporul pentru cumul de functii.
elis a scris:

Contractele colective de muncă nu pot conţine clauze care să stabilească drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de muncă încheiate la nivel superior.

CCMN se aplica la toţi salariaţii încadraţi la toţi angajatorii din ţară. Prin urmare, sunt aplicabile dispozitiile referitoare la sporul pentru cumul de functii.


Va multumesc pentru ajutor.
O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccm nu prevede toate clauzele din ccmunn! care se aplica?? adela05 adela05 Buna ziua! Societatea la care lucrez eu are incheiat CCM. In acest contract nu se prevede si art 51 din CCM la nivel national. Intrebarea mea este, in situatia ... (vezi toată discuția)
Sporul de vechime ContSters74221 ContSters74221 exista obligativitatea platii unui spor de vechime la societatile private? daca da ,cat este in procente? (vezi toată discuția)
Ccm si spor de vechime demeter demeter Buna ziua. As dori si eu cateva informatii. Doream sa stiu daca firma noastra este obligata sa imi acorde sporul de vechime. Lucrez la aceasta firma de ... (vezi toată discuția)