Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Poate cineva sa-mi spuna ce acte imi trebuie pentru divortul la notar si cat dureaza? Se poate sa-mi spuneti si costul eventual sa-mi recomandati un notar in Baia Mare? Va multumesc anticipat!
Avand in vedere faptul ca fiecare primarie are fixata prin HCL o taxa e foarte probabil ca fiecare notar sa aiba taxa sa. De aceea e mai bine sa mergeti la mai multi notari sau chiar la primarie(poate e mai ieftin). Daca nu puteti opta pentru judecatorie unde e in jur de 30 lei. Actele necesare sunt: certificatul de casatorie-original si copie, actele de identitate-original si copie si taxele. Trebuie sa fiti de acord cu divorţul sa nu aveti copii minori , născuţi din căsătoria care face obiectul divorţului sau adoptaţi împreună şi nu mai fi solicitat altor autorităţi desfacerea căsătoriei. Dureaza undeva la 35 de zile.
Cel mai usor si ieftin este la starea civila.
Poti te rog sa fii mai explicit?
Adica mergeti la starea civila unde ati realizat casatoria si semnati niste formulare. In 30 de zile sunteti divortati. La starea civila este intre 0 lei si 200 lei in functie de localitate, la notar platiti aproape 500 de lei.