Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... plata taxelor judiciare de timbru
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

plata taxelor judiciare de timbru

va rog sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea intrebare:
Este adevarat faptul ca, mai nou, taxele judiciare de timbru se pot plati atat in contul administratiei ficale de la sediul creditorului cat si in contul administratiei fiscale unde isi are sediul debitorul? Mai precis daca debitorul are sediul in Iasi, pot plati taxa judiciara de timbru in contul TREZORERIEI Municipiului Timisoara?

Multumesc,
Nu vi s-a intamplat sa platiti la CEC taxa de timbru fiscal si apoi sa va duceti cu chitanta la alte institutii (de exemplu la obtinerea carnetului auto, la vanzarea - cumpararea unui autoturism) ?
Puteti plati txa de timbru la organele fiscale din localitatea Dvs. de domiciliu.
Daca s-a schimbat ceva, puteti sa intrebati pentru documentare chiar la ghiseele unde doriti sa achitati taxa de timbru.
Nu vi s-a intamplat sa platiti la CEC taxa de timbru fiscal si apoi sa va duceti cu chitanta la alte institutii (de exemplu la obtinerea carnetului auto, la vanzarea - cumpararea unui autoturism) ?
Puteti plati txa de timbru la organele fiscale din localitatea Dvs. de domiciliu.
Daca s-a schimbat ceva, puteti sa intrebati pentru documentare chiar la ghiseele unde doriti sa achitati taxa de timbru.

Eu ma refer la taxe JUDICIARE DE TIMBRU care trebuie platite pentru admiterea cererii de chemare in judecata anticipat.
Multumesc
Oana