avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noile coduri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noile coduri

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca toate codurile noi au intrat in vigoare, adica codul civil, penal, codul de procedura civila si codul de procedura penala!
Va multumesc
A intrat in vigoare DOAR Codul Civil.
Alex_Munteanu a scris:

Avand in vedere ca in perioada urmatoare se va judeca dupa ambele tipuri de coduri nu este chiar o ineptie.


Chiar nu vi se pare ? Cum sa judeci dupa un cod nou si unul vechi care se va abroga ? Daca un art.din codul vechi este antagonic cu unul din cel nou,pe care il vor lua in calcul? Numai aici in tara aceasta se poate!
Ex.- in cel vechi proprietatea se transfera prin actul de vz.-cump.; in codul civil nou numai dupa ce se inscrie in cartea funciara,oamenii se cred pacaliti- cum sa semnezi un act de vz.-cump. fara sa-ti primesti banii,decit ulterior dupa intabulare. Cum vi se pare?
Art. 3. — Actele și faptele juridice încheiate ori, după caz,
săvârșite sau produse înainte de intrarea în vigoare a Codului
civil nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de
legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârșirii ori
producerii lor.
Art. 4. — La data intrării în vigoare a Codului civil, actele
juridice nule, anulabile sau afectate de alte cauze de
ineficacitate, prevăzute de Codul civil din 1864, precum și de
alte acte normative, rămân supuse dispozițiilor legii vechi,
neputând fi considerate valabile ori, după caz, eficace potrivit
Codului civil sau dispozițiilor prezentei legi.
Art. 5. — (1) Dispozițiile Codului civil se aplică tuturor actelor
și faptelor încheiate sau, după caz, produse ori săvârșite după
intrarea sa în vigoare, precum și situațiilor juridice născute după
intrarea sa în vigoare.
(2) Dispozițiile Codului civil sunt aplicabile și efectelor viitoare
ale situațiilor juridice născute anterior intrării în vigoare a
acestuia, derivate din starea și capacitatea persoanelor, din
căsătorie, filiație, adopție și obligația legală de întreținere, din
raporturile de proprietate, inclusiv regimul general al bunurilor, și
din raporturile de vecinătate, dacă aceste situații juridice
subzistă după intrarea în vigoare a Codului civil

Art. 6. — (1) Legea civilă este aplicabilă cât timp este în vigoare. Aceasta nu are putere
retroactivă.
(2) Actele și faptele juridice încheiate ori, după caz, săvârșite sau produse înainte de
intrarea în vigoare a legii noi nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de
legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârșirii ori producerii lor.
(3) Actele juridice nule, anulabile sau afectate de alte cauze de ineficacitate la data
intrării în vigoare a legii noi sunt supuse dispozițiilor legii vechi, neputând fi considerate
valabile ori, după caz, eficace potrivit dispozițiilor legii noi.
(4) Prescripțiile, decăderile și uzucapiunile începute și neîmplinite la data intrării în
vigoare a legii noi sunt în întregime supuse dispozițiilor legale care le-au instituit.
(5) Dispozițiile legii noi se aplică tuturor actelor și faptelor încheiate sau, după caz,
produse ori săvârșite după intrarea sa în vigoare, precum și situațiilor juridice născute
după intrarea sa în vigoare.
(6) Dispozițiile legii noi sunt de asemenea aplicabile și efectelor viitoare ale situațiilor
juridice născute anterior intrării în vigoare a acesteia, derivate din starea și capacitatea
persoanelor, din căsătorie, filiație, adopție și obligația legală de întreținere, din raporturile
de proprietate, inclusiv regimul general al bunurilor, și din raporturile de vecinătate, dacă
aceste situații juridice subzistă după intrarea în vigoare a legii noi.”
Va multumesc mult,sinteti un om deosebit.Ma voi dedica medierii,poate voi avea vreo sansa.Multumesc inca o data.
Alex_Munteanu a scris:

A intrat in vigoare DOAR Codul Civil.


Multumesc pentru raspuns!
Mai am o intrebare: s-au mai adus ceva modificari codurilor de procedura civila si penala DUPA cele din legea 202/2010?

Alte discuții în legătură

Aplicare cod civil vechi/nou raicuraisa raicuraisa Va rog sa-mi spuneti de cand se aplica noul cod civil si unde se mentioneaza De unde reiese ca pentru intamplari petrecute/reclamate inainte de data ... (vezi toată discuția)
Cod civil vechi sau cod civil nou catalinro2008 catalinro2008 buna ziua ! am o intrebare si va rog daca se poate astept un raspuns. Am 3 credite contractate in anul 2007 ultimul , si doresc sa stiu daca se aplica codul ... (vezi toată discuția)