Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Data intrarii in vigoare OG 30
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Data intrarii in vigoare OG 30

Pe langa amendarea unor acte normative in vigoare, OG 30/2011 introduce prevederi privind acordarea unor facilitati legate de achitarea obligatiilor fiscale restante la 31 august 2011, si anume:
 anularea penalitatilor de intarziere daca obligatiile principale si dobanzile aferente acestora se sting prin plata voluntara sau compensare pana la 31 decembrie 2011;
 reducerea penalitatilor de intarziere cu 50% daca obligatiile principale si dobanzile aferente acestora se sting prin plata voluntara sau compensare pana la 30 iunie 2012.
Care este data intrarii in vigoare a acestor prevederi de la Art.XI al OG 30 publicata in 2 septembrie in MO?
Am platit o obligatie fiscala restanta la 31.08.2011 si dobanzile, in 29.09.2011 dar ANAF nu a anulat penalitatile motivand ca nu au primit proceduri de aplicare a OG 30 si au spus ca penalitatile raman in discutie.
In OG 30 nu este precizata data de la care intra in vigoare Art.XI . Aceste prevederi intra in vigoare la 3 zile de la publicarea in MO?
tatiana1, utilizator
art.XI din Og nr.30/2011 a intrat in vigoare, potrivit art.12 alin.1 din Legea nr.24/2000, la 3 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Termenul de 3 zile se calculeaza pe zile calendaristice, incepand cu data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, si expira la ora 24,00 a celei de-a treia zi de la publicare.

In speta, de la 05.09.2011 a intrat in vigoare.
Multumesc asa stiam si eu si atunci de ce ANAF refuza anularea penalitatilor? OG 30 este in vigoare,am efectuat plata obligatiilor si a dobanzilor ! Este adevarat ca in Art XI nu se precizeaza faptul ca anularea penalitatilor are loc in momentul stingerii prin plata a obligatiilor si dobanzilor .Dar oare nu asa ar fi normal?
Prevederile OG nr.30/2011 se aplica incepand cu data de 05 septembrie 2011 si nu retroactiveaza.Conform sustinerilor dumneavoastra,plata debitului (a obligatiei principale)ati efectuat-o la data de 31.08.2011,inainte de intrarea in vigoare a OG 30/2011.Operand platile facute in evidenta pe platitor la acea data,stingerea restantelor s-a facut in ordinea vechimii acestora,debit si accesorii aferente pe fiecare categorie de impozit,taxa ori contributie restanta,nu dupa noua ordine de stingere.Acesta este motivul pentru care nu puteti beneficia de facilitatile prevazute de acest act normativ.
ContSters145448, utilizator
titlurile executorii emise inainte de 5.09.2011 cu platii obligatorii se anuleaza . am o poprire pe cont din iulie 2011 si nefosind contul din banca, azi am aflat ca exista titlu executoriu. in mod normal ar trebui sa se anuleza atata timp cat mai e timp pana la 31.12.2011.
Se desfiteaza,total sau partial,DOAR actele administrative fiscale sau titlurile executorii,indiferent daca au fost contestate sau nu, prin care s-au stabilit creante fiscale accesorii (dobanzi si penalitati de intarziere) aferente creantelor principale restante la 31.08.2011 stinse prin plata voluntara sau compensare conform prevederilor OG nr.30?2011,adica incepand cu data intrarii acesteia in vigoare.
ContSters145448, utilizator