Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program lucru in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program lucru in preaviz

Daca angajatul se afla in preaviz (in situatia in care el si-a prezentat demisia,nu a fost disponibilizat),are dreptul la reducere de program?
Nu are dreptul la nici o reducere, întrucât în acea perioadă este remunerat, iar programul îi va remâne neschimbat.
Cabinet de Avocatura Ispas Daniel, Avocat
MGabriel a scris:

Daca angajatul se afla in preaviz (in situatia in care el si-a prezentat demisia,nu a fost disponibilizat),are dreptul la reducere de program?

In cazul demisiei, pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele. Prin urmare, salariatul nu beneficiaza de nicio reducere de program.
Buna seara !
Izvorul acestui beneficiu se afla in Contractul colectiv de munca unic la nivel natinal care, in art. 74 prevede ca:
(1) Incetarea CIM poate avea loc - in conditiile prevazute de lege - printr-unul din urmatoarele moduri:
a) de drept;
b) ca urmare a conventiei partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si conditiile limitative prevazute de lege.
(2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
In opinia mea, este de discutat daca alin. 3 este strans legat de alineatul imediat anterior si atunci se aplica numai in cazul desfacerii CIM din initiativa unitatii sau daca el se aplica pentru toate modalitatile prevazute la alin. 1.
Sincer, acolo unde legea (in cazul asta CCMUNT) este neclara, eu o folosesc in favoarea mea... :)
Conteaza si spiritul legii, si acesta este clar. As vrea totusi sa vad o solutie contrara, irevocabila.
Logica juridica va contrazice o interpretare contrara, deoarece angajatorul poate sa renunte cu totul la preaviz, decat sa-l plateasca pe salariatul demisionar sa-si caute de lucru:D
In cazul demisiei, si Codul muncii si CCMUNN nu fac referire la faptul ca in perioada de preaviz salariatul poate sa lipseasca de la serviciu 4 ore pe zi. Deci, NU.
Ar fi chiar culmea! Cum zice dna Diana Persa, dupa ce ca pleaca fiindca vrea el, ii mai fac si favoruri. Unde e, e, unde nu e, nu e.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane