avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit

am de vanzare un teren si as dori sa stiu cat ma costa impozitul catre stat
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 13:43, 4 Octombrie 2011
Cine vide terenul. o pers fizica sau o pers juridica?
persoana fizica catre alta persoana fizica
Art 77 1 (1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:
a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:
- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;
b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:
- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit expropriere sherazat sherazat Buna ziua, As dori sa stiu cat la suta se ia impozit de catre stat din banii castigati in urma exproprierii unui teren. Va rog sa-mi comunicati si cadrul ... (vezi toată discuția)
Cota de impozit pentru venitul din vanzare casa de locuit ana55 ana55 care este cota de impozit pentru venitul din vanzare casa de locuit (vezi toată discuția)