Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FISA POST MECANIS AUTO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FISA POST MECANIS AUTO

BUNA ZIUA,VA ROG SA MA AJUTATI DIN NOU INTR-O PROBLEMA,AM NEVOIE DE FISA POSTULUI PENTRU MECANIC AUTO,VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU INTELEGERE.O ZI BUNA VA DORESC!
Aprobat
Director: ________

POSTUL: Mecanic auto
CERINTE MINIME:
- Nivel de studii si tipul lor:___________________________________
- Vechime n munca/ n specialitate (nr. ani si tipul specialitatii):____________

RELATII IERARHICE:
- este subordonat: sefului de atelier
- are n subordine: nu are angajati n subordine
- Relatii functionale: n ndeplinirea sarcinilor de serviciu colaboreaza cu ceilalti salariati din cadrul serviciului, cu seful serviciului si cu serviciul Aprovizionare-Distributie.

OBLIGATII:
- Asigurarea functionarii corespunzatoare a mijloacelor de transport ale unitatii.
Pentru indeplinirea acestei obligatii, angajatul are urmatoare atributii:
- ntretinerea mijloacelor de transport nainte de plecarea in cursa;
- Urmarirea starii tehnice a mijloacelor de transport si anuntarea sefului direct la sesizarea unor defectiuni;
- Realizarea reparatiilor necesare la mijloacele auto;
- Stabilirea necesarului de piese de schimb si emiterea comenzilor necesare catre seful direct;
- ntocmirea documentelor necesare pentru evidentierea interventiilor efectuate si predarea la timp catre compartimentele autorizate;
- Respectarea normelor de protectie a muncii si PSI;
- Executia altor sarcini solicitate de seful direct sau de conducerea companiei.

RESPONSABILITATI:
- Raspunde de efectuarea corecta si la timp a reparatiilor mijloacelor de transport;
- Ne ndeplinirea totala sau partiala sau ndeplinirea defectuoasa a sarcinilor specificate n fisa postului, constituie motiv de sanctionare, inclusiv cu desfacerea contractului individual de munca, conform prevederilor Codului Muncii.

CLAUZE SPECIALE:

Prezenta fisa face parte integranta din contractul de munca si a fost redactata in 3 (trei) exemplare, cate un original la fiecare parte.

Am primit un exemplar

Sef ierarhic superior,
Numele:____________________________ Semnatura: _____________

Salariat,
Numele:____________________________ Semnatura: _____________

Data luarii la cunostinta:__________________________________

POSTUL: MECANIC AUTO
Compartimentul de produc]ie, industrializare, comercializare
Sector aprovizionare, transport, repara]ii, service

Cerin]e:
1.Studii: {coala profesional profil mecanic;
2.Vechime: minim 3 ani;
3.Alte cerinte: seriozitate, preocupare pentru cresterea calificarii;

Rela]ii:
Ierarhice: este subordonat inginerului [ef de sector.

Atribu]ii [i rspunderi:

• Se prezint la programul de lucru, `n deplinatatea capacit]ii de munc, odihnit [I fr probleme medicale;
• are obliga]ia s-[i schimbe `mbracmintea cu echipamentul de protec]ie, pstrat la atelierul mecanic;
• `nainte de `nceperea lucrului, inventariaza si verifica sculele, uneltele,, dispozitivele de munca necesare desfasurarii programului din ziua respectiva;
• solicita gestionarului de depozit, eliberarea pieselor de schimb necesare interventiei la masinile aflate in atelierul de reparatii, conform devizului `ntocmit la intrarea autovehicolului `n atelierul mecanic al sectorului;
• solicita electricianului din atelier sa verifice daca dispozitivele ce se folosesc `n reparatiile curente corespund din punct de vedere al securitatii muncii (`npamantare, cablu);
• `n functie de complexitatea interventiilor ce urmeaza a fi efectuate, solicita sefului de sector sa fie ajutat de ceilalti muncitori din atelier;
• interventiile si reparatiile la masini sa fie executate `n prezenta soferului de autocamion sau autoturism, care va ajuta efectiv la repararea acestuia;
• mecanicul auto are obligatia ca `mpreuna cu electricianul auto, sa verifice autovehicolul din punct de vedere al functionarii sistemelor de franare si iluminare, indiferent daca soferul solicita sau nu acest lucru,astfel incat acesta sa corespunda circulatiei pe drumurile publice;
• dupa terminarea reparatiilor, mecanicul auto este obligat sa consemneze in scris urmtoarele: materialele folosite pentru reparatii, numarul de ore lucrate de fiecare mecanic, electrician, strungar, sudor etc. Aceast evidenta va fi predata sefului de sector;
• are `n permanenta preocuparea de a face economii la energia electrica, folosita in timpul lucrului;
• ia atitudine fata de colegii de munca care nu respecta disciplina muncii, normele de securitate a muncii, masurile de prevenire a incendiilor;
• Participa la toate instruirile referitoare la protectia muncii, siguran]a circula]iei rutiere pe drumurile publice, paza si prevenirea incendiilor, protec]ia mediului `nconjurtor, `nsu[indu-[i cele prezentate si aplic^ndu-le corespunztor `n practic;
• La solicitarea [efului de sector, este obligat sa execute si alte lucrari `n beneficiul sectorului.

Fi[a postului constituie anexa la contractul individual de munc al salariatului.
Prezenta fi[a a fost intocmit `n 2 (doua) exemplare.

DIRECTOR GENERAL, OFICIUL JURIDIC,

Am luat la cunostin],
Semnatura ocupantului
_______________________________