avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce drepturi am in urma concedierii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce drepturi am in urma concedierii?

buna ziua.de aproape doi ani lucrez la o firma care se ocupa cu vanzare de articole fittnes.mi s a incheiat contract individual de munca in martie 2010.in octombrie 2010 mi s a spus k nu mai merge vanzarea si k sunt data afara pe motivul k sunt cea mai noua angajata...in acel moment mi s a incheiat contractul cu articolul 55 lit b.in timp am aflat ca un contract de munca incheiat cu acesta articol nu permite acordarea de somaj.la o luna dupa ce am fost data afara am fost rechemata la firma.si m am intors....din pacate anul acesta se repeta istoria ...iarasi nu mai merge vanzarea si iarasi vor fi fete date afara...sincer ma simt vizata...si as dori ca de data aceasta sa imi cer drepturile.stiu ca pot primi somaj doar daca sunt concediata si ca atare asta voi dori.intrebarea mea este daca celalat contract a fost incheiat cu art 55 lit b si acesta va fi incheiat cu un articol de concediere pot primi somaj?eu acumulez 12 luni de munca cu cele de anul trecut ...in contract este stipulat un preaviz de 20 de zile in cazul concedierii lucru care anul trecut nu s a aplicat.stiti daca pot primi vreun salariu compensatoriu?stiam ca se aplica contractul colectiv de munca la nivel national conform articolului 78 lit1 si ar trebui sa primesc cel putin un salariu compensatoriu.cu ce articol ar trebui incheiat contractul acum pentru a beneficia de somaj si salariu compensatoriu? imi cer scuze daca am deviat pe alocuri de la subiect dar am vrut sa precizez toate datele importanta.va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 6 Octombrie 2011
elyelena, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:41, 6 Octombrie 2011
pentru somaj ar trebui sa vi se incheie contractul cu art. 65(1) - adica concediere invididuala

pentru salariile compensatorii trebuie sa verificati daca exista un contract colectiv de munca la nivel de ramura (comert din ce inteleg) si daca in acel contract sunt prevazute salarii compensatorii in caz de concediere; contractul colectiv de munca la nivel national nu mai exista in momentul de fata
nu demisionati si nici nu va dati acordul prentru incetarea cim. sa va concedieze pe 65 (1)
Eu am cautat pe internet contractul colectiv de munca la nivel national 2011 si la articolul 78 lit1 asta am gasit specificat in legatura cu salariul compensatoriu. Stiti cum as putea sa verific daca firma se afla inregistrata la nivel de ramura respectiv comert?multumesc
Ultima modificare: Joi, 6 Octombrie 2011
elyelena, utilizator
Ati cautat degeaba intrucat CCMN nu exista ... ceea ce se gaseste pe INTERNET referitor la CCMN pe anii 2011 - 2014 a ramas in stadiu de proiect ...

La nivel de ramura comert exista CCM inca in vigoare care la art.76(1)stipuleaza : La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin două salarii lunare, în afara drepturilor cuvenite la zi.
O sa revin cu o intrebare si imi cer scuze daca sunt prea insistenta...atata timp cat eu am semnat doar contractul individul de munca cum pot verifica daca exista un ccm la nivel de ramura comert?Multumesc

Alte discuții în legătură

Salarii compensatorii larisa_ larisa_ Incepand cu data de 17.09.2010, contractul meu de munca a incetat conform art 65 alin 1 din codul muncii. Din cauza reducerii activitatii mi-a fost desfiintat ... (vezi toată discuția)
Salariul compensator. Rudolf999 Rudolf999 Salut. Noul Contract colectiv de munca de cind este in vigoare ??? si daca este mentionat in contractul colectiv de munca [b]Salariul compensator[/b]. Ma ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii maiasha maiasha Buna ziua, La salariile compensatorii, intra si contractul de mandat? Deoarece eu am salariul impartit in contract de munca si contract de mandat.. Multumesc! (vezi toată discuția)