Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum se calculeaza valoarea de nou
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum se calculeaza valoarea de nou

In cazul unui vehicul care are motorul schimbat cu alt tip(omologat R.A.R.),valoarea de nou se modifica
conform cu noul tip rezultat?
Exemplu:

Mercedes 380SE->Mercedes 300D
Mercedes 300Se->Mercedes560SE

Exista un articol de lege care sa specifice asa ceva?
Daca se calculeaza gresit aceasta valoare, unde ma pot adresa?

Va multumesc.
POPESCU NICULAE a scris:

In cazul unui vehicul care are motorul schimbat cu alt tip(omologat R.A.R.),valoarea de nou se modifica
conform cu noul tip rezultat?
Exemplu:

Mercedes 380SE->Mercedes 300D
Mercedes 300Se->Mercedes560SE

Exista un articol de lege care sa specifice asa ceva?
Daca se calculeaza gresit aceasta valoare, unde ma pot adresa?

Va multumesc.

Depinde pentru ce va intereseaza acest lucru. Daca pentru stabilirea valorii maxime a despagubirii in cazul unei daune se aplica prevederile ordinului CSA. Dar prevederile acestui ordin sunt discutabile.
Va salut cu respect.Acest subiect are legatura cu dosarul de dauna despre care am mai discutat cu dvs.
Am citit de multe ori art.53 din ordin 8/2008 al c.s.a.,si in comparatie cu textul de la literele a) si b) care este
precis, la litera c) exista de doua ori cuvintul "sau" ceea ce lasa loc interpretarilor,dovada cele 2 evaluari
de pana acum(gresite).:
"c) pentru tipurile de vehicule la care nu exista preturi stabilite sau pentru tipuri ori modele care nu se mai fabrica, ultimul pret de comercializare (de nou) al acelui tip/model de vehicul, comunicat de producator, sau valoarea stabilita prin asimilare cu pretul de vanzare de nou al unor vehicule care au aspect si caracteristici tehnice similare, din productia interna ori externa."
Eu personal vad acest articol astfel : datorita primului "sau" exista 2 categorii de vehicule

1)...la care nu exista preturi stabilite (probabil cele artizanale)
2) pentru tipuri ori modele care nu se mai fabrica

si evaluarea se face astfel :

a) ultimul pret de comercializare(de nou) al acelui tip/ model,comunicat de producator
b)valoarea stabilita prin asimilare cu pretul de vanzare de nou al unor vehicule care
au aspect si caracteristic itehnice similare, din productia interna ori externa

datorita urmatorului "sau" exista 4 variante :

1)a) si 1)b)
2)a) si 2)b)

dar varianta 1)a) nu are logica,deci ramane 1)b) si ca art. sa nu aiba echivoc
ramane 2)a)

Credeti ca rationamentul meu este bun ?
Da ca da ce se poate face?

Va multumesc.

Buna seara,
Asa cum am mai spus ordinele CSA (au fost mai multe care s-au inlocuit unele pe altele) sunt, dupa parerea mea, discutabile si criticabile.
In ordinul CSA exista prevederea si metodologia privind calculul valorii unui autovehicul in cazul inlocuirii unor agregate. Unele societati de asigurare folosesc aceasta metodologie.
Insa sunt unele societati de asigurare care stabilesc valoarea de nou prin asimilare cu un tip de autovehicul cu caracteristici tehnice similare si care se gaseste in catalog.
Dupa parerea mea, ambele metode nu sunt realiste.
In cazul in care sunt pus in situatia de a stabili valoarea unui autovehicul la care s-a schimbat motorul procedez la evaluarea separata a celor doua agregate si prin insumare obtin valoarea autovehiculului.
In speranta ca v-am fost de folos, va doresc numai bine.
La modul concret,eu am un Mercedes W126 din 1983 care din fabrica a avut motor 3800cc pe benzina si in 2000 a fost omologat cu motor 3000cc diesel .La data la care s-a schimbat motorul ,vehiculul oricum era la 85% uzura.
Prima evaluare a fost facuta dupa un W124 300D.Dupa ce am facut sesizare la C.S.A. a fost evaluata dupa un
W126 2800cc.
Pe lista de preturi un W124 300D 1986 =>21000euro
W126 380SE 1983 =>29000euro
W126 280SE 1983 =>24000euro
Este evident ca se urmareste sa se plateasca cat mai putin.Din punct de vedere juridic unde se incadreaza
aceasta tentativa de diminuare a valorii.Mentionez ca si daca s-ar merge pe varianta cu " valoarea stabilita prin asimilare cu pretul de vanzare de nou al unor vehicule care au aspect si caracteristici tehnice similare, din productia interna ori externa." exista modelul W126 300SD produs doar pentru piata SUA.,care nu a fost luat in calcul,cu toate ca este cel mai asemanator.
Dar aici se poate pune si problema invers:
W126 260SE 1990=>33000euro
W126 560SE 1990=>68000euro
Nu cred ca un motor poate schimba atat de mult valoarea unui auto. care poate fi la 85% uzura.
Va mentionez ca lovitura este in spate si nu are legatura cu motorul.
Va multumesc.
Buna seara,
Autoturismul Dvs. a fost fabricat cu multi ani in urma. In aceste conditii este aproape imposibil sa se stabileasca valoarea reala de nou al acestuia intrucat, presupun, ca nu posedati factura tranyactiei initiale de vanyare+cumparare a autoturismului. Personal nu cunosc vreun loc in care sa se gaseasca un catalog cu preturile autoturismelor fabricate in anul 1983. Daca s+ar gasi problema ar fi aproape rezolvata. Daca nu, trebuie procedat prin asimilare cu toate riscurile privind abaterea de la valoarea efectiva.
Nu stiu la ce va referiti cand ati afirmat ca "nu cred ca un motor poate schimba atat de mult valoarea unui auto...".
Faptul ca autoturismul ce-l posedati a fost fabricat in 1983, iar valoarea de nou a fost asimilata cu al unuia din 1990 este in favoarea Dvs.
Ar fi bine daca ati avea si factura cu care s-a cumparat pentru prima oara motorul care l-ati montat in cursul exploatarii pe autoturism.
Sunt curios sa aflu modul in care asiguratorul a tinut seama de schimbarea motorului la evaluarea autoturismului.
Numai bine va doresc.