Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cartea de munca format electronic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cartea de munca format electronic

Doresc sa stiu daca sactiunile primite se trec in cartea de munca... Multumesc
1. De la 01.01.2011 nu mai exista carnet de munca deci nu are in ce sa se treaca sanctiunile.
2. Nici inainte sanctiunile nu se inregistrau in carnetele de munca.
Jojolino a scris:

Doresc sa stiu daca sactiunile primite se trec in cartea de munca... Multumesc

Singura sanctiune care apare este desfacerea disciplinara a c.i.m. .
Sunt la prima abatere disciplinara, nu mi s-a imanat fisa postului de catre angajator, am fost cercetata de catre o comisie formata pentru anchetarea cazului in speta - nerespectarea atributiilor de serviciu; am pledat nevinovata considerand ca ceea ce s-a petrecut a fost un incident. Am aflat ca seful meu direct a intocmit un raport negativ la adresa mea, cu toate ca si el este direct raspunzator de ceea ce s-a intamplat; As dori sa stiu ce sactiune pot primi , avand in vedere faptul ca seful direct nu mi-a dat fisa postului de doi ani de cand sunt in institutie. Va multumesc!
Potrivit art.248 alin.1 C.mun., sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.