Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumpararea unui apartament pe numele unui minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumpararea unui apartament pe numele unui minor

parintii mei vor sa-i cumpere ficei mele minora (9 ani)un apartament pe numele ei direct, cu drept de folosinta cat traiesc ei.,dar acum cu noul cod civil nu mai mi se da de la autoritatea tutelara acte necesare ,ei nu mai acest drept ,unde ma adresez ,specific ca donatie nu vrem sa facem pentru ca mai am un frate care ar putea ataca actul,iar parintii mei vor sa-i cumpere ficei mele minore apartamentul ?ce trebuie sa facem ? multumesc!
orice ati face , un asemenea act care nu reflecta ralitatea actului ( negotium ) incheiat va fi atacat de cei prejudiciati ( interesati ) la timpul potrivit pt ca minorul nu poate dovedi ca a avut venituri pt cumpararea unui imobil fapt ce va duce la incadrarea unui asemenea act de vanzare cumparare ca donatie exact ce evitati dvs sa constituiti in prezent .
Parintii dvs. in realitate incheie un act (negotium iuris ) de donatie in schimb doreste sa intocmeasca ca inscris (instrumentum ) constatator al manifestarii de vointa, adica suportul material care consemneaza si reda operatiunea juridica , deci doreste sa intocmeasca un act de vanzare cumparare pt a frauda interesele fratelui dvs. .
Un asemenea act( instrumentul) care nu reflecte realitatea actului (negotium ) incheiat , nu are valoare de act de v-c orice ati face .
Tocmai asta este menirea dreptului , de a scoate la iveala adevarul cu scopul de a proteja drepturile oamenilor in speta dreptul fratelui dvs. la mostenire .
Gabriel Trifu, Avocat
Cum se mai face in prezent cumpararea unui imobil pe numele unui minor? Un prieten are sa-mi restituie niste bani, am gasit un apartament si as dori sa-l iau pe numele copilului (10 ani) iar eu sa-mi rezerv dreptul de abitatie viagera. Nu exista niciun interes ascuns in tranzactia asta si este singurul copil pe care-l am. Cum trebuie sa procedez?
Am aflat....

Se face o donatie minorului cu o anumita suma.
Se cere incuviintarea instantei de tutela cum ca ar fi in interesul minorului ca respectiva suma sa fie folosita la achizitionarea unui apartament.
Mai greu este ca ulterior, orice s-ar intreprinde pe imobilul respectiv ar trebui sa aiba incuviintarea instantei de tutela si demonstrat ca se face in interesul copilului:
- De ipoteca nu poate fi vorba...
- In cazul inchirierii chiria trebuie sa intre intr-un cont deschis pe numele copilului si de acolo banii nu pot fi scosi decat daca se demonstreaza ca sunt cheltuiti in interesul copilului..
- In cazul vanzarii imobilului, la fel, banii intra in contul copilului iar retrageriile se fac cu "demonstratie"

In cazul meu nu stiu cat se merita: este adevarat ca suma este un "surplus", ca apartamentul intentionez sa-l inchiriez si poate mai tarziu eu sau copilul sa ne mutam in el, dar pana atunci... sa stau mereu sa dau cu subsemnatul pentru a scoate un ban din cont atunci cand am nevoie....
Mai "dragut" mi se pare ca eu, ca mama, trebuie sa donez cu acte singurului meu copil o anumita suma...
imi poti zice te rog de unde ai aceste informatii? (lulica)

eu sunt in situatia de a cumpara un apartament de la un minor (reprezentat de tatal sau) si dupa ce am fost nevoit sa astept 2 luni "pt rezolvarea actelor" inca nimic nu e sigur si mi se solicita sa mai astept o perioada.
acu citesc prima data ce inseamna o astfel de vanzare ( nici agentia nici curatorul nu mi-a zis ca e asa complicat) si problema mea e ca deja am dat un avans care nu e de neglijat