Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cetatenie romana
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cetatenie romana

buna ziua, sunt casatorita cu un cetatean roman de un an de zile, si daca vreau sa depun pn cetatenie romana de ce acte am nevoie.va amintesc ca am o fetita (are 2 luni)din aceasta casatorie si e cetateanca romana. As vrea sa depun dosar in Iasi, dar nu stiu de acte am nevoie.
va multumesc anticipat.
Trebuie sa indepliniti mai multe conditii.

In conformitate cu prevederile art. 4 din Legea 21/1991 cu modificarile si completarile ulterioare, cetatenia romana se dobandeste prin:

1. nastere;
2. adoptie;
3. acordare la cerere.

In cazul in care se solicita dobandirea cetateniei romane la cerere, persoana interesata trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;

b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman si declara ca nu intreprinde sau sprijina si nici in trecut nu a intreprins si nu a sprijinit actiuni impotriva ordinii de drept ori a sigurantei nationale;

c) a implinit varsta de 18 ani;

d) are asigurate in Romania mijloacele legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;

e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat, in tara sau in strainatate, pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;

f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;

g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.

Dovada perioadei de sedere pe teritoriul Romaniei se face cu adeverinta de la Oficiul Roman de Imigrari din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor.

Cererile de dobandire a cetateniei romane se depun direct la Ministerul Justitiei - Biroul cetatenie: Strada Episcop Radu nr. 3, sector 2, Bucuresti , tel: 0040 21 610 60 89.

Cetatenia se obtine in urma unui examen unde trebuie sa aratati ca stiti:
- Limba romană (scris si citit);
- Constitutia României si Imnul naţional;
- Noţiuni elementare de cultură si civilizatie romanească (istoria şi geografia Romaniei, arta şi literatura romana).

:luck:
multumesc mult
Ne bucuram ca v-am putut fi de folos :luck:
Buna Valentina!
Iata cam de ce acte ai nevoie pentru cetatenie romana. Poti sa le depui dupa 6 luni de la casatorie, adica starea civila. Desigur ceea ce tine de copii minori nu-ti trebuie, fiindca copilul tau e nascut in RO si e ceatean roman. Si cred ca poti depune actele la IAªI – judeţul Iaşi, str. Anastasie Panu nr.60, parter, la biroul teritorial de redobândire a cetăţeniei române.

IMPORTANT:
- CEREREA SE DEPUNE PERSONAL
- CERERILE SE PRIMESC NUMAI iNSOTITE DE TOATE DOCUMENTELE ,
ACTE NECESARE pentru:
Persoanele care au dobandit cetatenia romana prin nastere sau prin ,
adoptie si care au pierdut-o din motive neimputabile lor sau le-a fost
ridicata fara voia lor, precum si descendentilor acestora pana la gradul III.
1. Pasaport original si copie legalizata sau "conform cu originalul"; cu
semnatura In clar a functionarului care primeste cererea;
2. Buletinul sau cartea de identitate original si copie legalizata sau "conform
cu originalul"; cu semnatura In clar a functionarului care primeste cererea,
(pentru persoanele casatorite cu cetateni romani este necesara o copie
legalizata a buletinului sau a cartii de identitate a sotului);
3. Cazier judiciar din Romania;
4. Cazier judiciar din strainatate In original - traducere In limba romana,
legalizata ( daca este cazul );
5. Acte de stare civila (certificat de nastere, casatorie, etc.) - copii legalizate
pentru titulari si ascendenti (parinti, bunici, strabunici) fosti cetateni
romani;
6. Declaratie personala, autentificata la notar din care sa rezulte daca a mai
depus sau nu a alta cerere de redobandire a cetateniei romane;
7. Declaratie personala autentificata la notar din care sa rezulte ca in
prezent nu intreprinde si nu sprijina actiuni impotriva ordinii de
drept, ori a sigurantei nationale si nici in trecut nu a desfasurat
asemenea activitati;
8. Declaratie personala autentificata la notar din care sa rezulte mentinerea
domiciliului In strainatate sau stabilirea domiciliului In Romania. Aceeasi
optiune se face si pentru copiii minori pentru care se solicita redobandirea
cetateniei romane;
9. Certificate de stare civila In copii legalizate pentru copiii minori ai
solicitantilor si consimtamantul pentru obtinerea cetateniei romane dat prin
declaratie autentificata de catre minorii de peste 14 ani;
10.Acordul sotilor pentru dobandirea cetateniei de catre copiii minori, dat prin
declaratie autentificata, cu precizarea domiciliului copiilor;
11.Nu se percep taxe consulare;
12. Un dosar cu sina.
IMPORTANT!
- Cererea se depune personal
- Cererile care nu sunt insotite de toate documentele nu se primesc.
- Datele de stare civila din documentele depuse trebuie sa corespunda cu
cele din certificatul de nastere !