Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru cadrele militare in rezerva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru cadrele militare in rezerva

Subiect: dilemă referitoare la acordarea pensiei militare.

Sînt ofiţer în rezervă. În contextul Legii 263/2010, sînt în următoarea dilemă:
- Îndeplinesc stagiul minim de cotizare în specialitate: 18 ani, respectiv august 1975-octombrie 1993
- Peste o lună împlinesc vîrsta standard de pensionare, 55 ani şi 2 luni, conform Anexei nr. 6
- Nu mai am calitatea menţionată în Art. 6 alin. (1) pct. I lit. c), la care face referire Art. 54, care stabileşte aceste criterii( cadre militare în activitate).
Dar ART. 38 din HG257/2011 pentru aplicarea Legii 263/2010 nu face referire la statutul cadrelor militare (actve sau în rezervă)
Citez: (2) În situaţia cadrelor militare, soldaţilor şi gradaţilor voluntari, poliţiştilor şi funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, din domeniul apãrãrii, ordinii publice şi siguranţei naţionale, vârstele standard de pensionare şi stagiile minime sau complete de cotizare în specialitate sunt prevãzute în anexa nr. 6 la lege.
În această situaţie, vă rog să-mi răspundeţi:
- doar cadrele militare în activitate pot solicita acordarea pensiei?
- avînd în vedere că eu am fost trecut în rezervă în 1993, deci nemaifiind cadru militar în activitate, pot solicita acordarea pensiei pentru perioada în care am lucrat în cadrul MApN? Dacă da, cînd? Dacă nu, cînd? Vă mulţumesc.

Am recitit cu atentie Legea 263/2010, la fel si HG 257/2011. Nu am descoprit nici o prevedere in legatura cu cadrele militare in rezerva, cu virsta standard de pensionare sau stagiul de cotizare necesare pentru obtinerea unei pensii pentru perioada lucrata in cadrul MApN. Exista un alt act normativ care reglementeaza aceste aspecte, si daca da, care este acesta ? Sau sintem exclusi din categoria persoanelor care au dreptul la pensie? Ce se va intimpla cu noi?
Constat ca cele doua subiecte legate de acordarea pensiei pentru militarii in rezerva nu au primit nici un raspuns. Este ceva in neregula cu intrebarea mea sau a celuilalt domn? Astept cu interes un raspuns. Va multumesc.
Data naşterii:04 septembrie 1956

Da, aveti dreptate, am citit acum prevederile pe care le mentionati din Legea nr. 263/2010 precum si art. 31-art. 47 din HG nr. 257/2011. Aparent Legea nr. 263/2010 distinge intre cadrele militare in activitate si cadrele militare in rezerva, pe cand HG nr. 257/2011 nu distinge.

Parerea mea este ca, daca indepliniti conditiile referitoare la realizarea stagiului minim de cotizare in specialitate si la implinirea varstei standard de pensionare, ambele prevazute in anexa 6 a Legii nr. 263/2010, puteti solicita pensie pentru limita de varsta casei de pensii sectoriale, conditie prevazuta la art. 52 din acelasi act normativ.

Art. 6, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 263/2010 se refera numai la cadrele militare in activitate intrucat numai acestea pot fi asigurate obligatoriu, prin efectul legii. Cadrele militare in rezerva fie se afla in celelalte ipoteze ale art. 6 din Legea nr. 263/2010, fie nu mai sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii. In altfel spus, la art. 6, alin. (1), lit. c) nu putea sa scrie "sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, cadrele militare in activitate sau in rezerva...".

In schimb, la art. 54 din Legea nr. 263/20101 este o scapare a legiuitorului, eu asa o vad. Asa cum este formulat, art. 54 este in contradictie cu art. 52 din Legea nr. 263/2010 si cu art. 31-art. 47 din HG nr. 257/2011.

In privinta acordarii drepturilor de pensie, HG nr. 257/2011 nu mai distinge intre cadrele militare in activitate si cadrele militare in rezerva intrucat nu mai exista motiv. De cate ori se refera la cadrele militare, nu mai exista mentiunea "in activitate" sau "in rezerva". Prin urmare opinia mea este ca puteti solicita pensie pentru limita de varsta casei de pensii sectoriale.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.