Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme cu salarul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme cu salarul

unii sunt de parere ca este legal iar altii nu sa se acorde avans salar pe dispozitie de plata de la casierie...parerea ca este legal o are si un jurist de la itm...in codul muncii scrie ca este o dovada de plata in cazul platilor facute fara alt doc.justificativ(stat de plata,lista avans chenzinal).dar oare daca statele de plata,listele de avans chenzinal si fluturasii de salar sunt doc justificative pt plata salarului de ce oare se mai folosesc?EU NU LE-AM VAZUT SI SEMNAT NICIODATA IN 19 LUNI DE SERVICI.sa se foloseasca aceasta disp de plata la toate.in cim este prevazuta plata salarului 1 data pe luna.nu am cerut niciodata in scris la nimeni acordarea de avans salar dar in schimb mi se elibereaza pe disp de plata evident avans salar.acei bani pe care i-am primit pe disp de plata sunt banii care s-au negociat cu mine la negru pt ore suplimentare,sambete,incarcat descarcat cu mana,zeci de mii kilometrii,etc.am primit banii pe disp de plata,am semnat pe ea,cica tre sa se scada la caserie(eu sunt sofer,nu am cunostinte contabile) si nesimtitii dupa ce semnam scriau pe ea avans salar.cand am cerut salariile mi-a zis ca le-am capatat.pe disp de plata apare avans salar mai mare decat sal brut.eu aveam minimul pe economie si apaream si cu 10-12 mil avans salar.i-am dat in judecata.am vreo sansa sa-i castig?
dupa parerea mea, daca acestea sunt toate datele problemei, exista sanse de castig. deconturile sunt o problema si salariul alta. diferentele de decont neacoperite se pot imputa, dar salariul trebuie acordat conform dispozitiilor legale. aduceti in instanta toate probele, aratati cum se procedeaza, cereti si probe de la firma si exista sanse de castig.
Dvs. cand v-ati angajat ati negociat cu patronul tariful pe km. nu salariul de incadrare. Salariul de incadrare cred ca este in jur de 1050 lei, minim pentru calificati in ramura transport.
Salariul pe care efectiv l-ati incasat in tot acest timp este cel rezultat din km.pe care i-ati facut si cred ca a-ti luat lunar in jur de 1000 euro ori mai mult daca ati avut si curse la extern.
Dispozitia de plata utilizata de firma era pentru dvs.ca sa semnati pentru banii primiti sa nu spuneti ca nu i-ati primit, ca doar nu era sa vii dea fara nici un document. Acestea nu le veti gasi in evidenta contabila niciodata, intelegeti?
Deci nu veti putea demonstra ca ati primit acesti bani. Se poate doar demonstra ca nu e semnatura dvs. pe stat, care sigur s-a facut si este in contabilitate cu tot cu semnaturi, pentru ca se depune la ITM si trebuie semnat.
Dar pe dvs. practic ce va deranjeaza? Nu va mai dau cursele cele mai bune sau vor sa va faca sa plecati si doriti sa le dati o "replica"?
Nu veti avea castig de cauza in instanta, sunteti complice.
windwolf35 a scris:

unii sunt de parere ca este legal iar altii nu sa se acorde avans salar pe dispozitie de plata de la casierie...parerea ca este legal o are si un jurist de la itm...in codul muncii scrie ca este o dovada de plata in cazul platilor facute fara alt doc.justificativ(stat de plata,lista avans chenzinal).dar oare daca statele de plata,listele de avans chenzinal si fluturasii de salar sunt doc justificative pt plata salarului de ce oare se mai folosesc?EU NU LE-AM VAZUT SI SEMNAT NICIODATA IN 19 LUNI DE SERVICI.sa se foloseasca aceasta disp de plata la toate.in cim este prevazuta plata salarului 1 data pe luna.nu am cerut niciodata in scris la nimeni acordarea de avans salar dar in schimb mi se elibereaza pe disp de plata evident avans salar.acei bani pe care i-am primit pe disp de plata sunt banii care s-au negociat cu mine la negru pt ore suplimentare,sambete,incarcat descarcat cu mana,zeci de mii kilometrii,etc.am primit banii pe disp de plata,am semnat pe ea,cica tre sa se scada la caserie(eu sunt sofer,nu am cunostinte contabile) si nesimtitii dupa ce semnam scriau pe ea avans salar.cand am cerut salariile mi-a zis ca le-am capatat.pe disp de plata apare avans salar mai mare decat sal brut.eu aveam minimul pe economie si apaream si cu 10-12 mil avans salar.i-am dat in judecata.am vreo sansa sa-i castig?

Este o practica plata salariului la negru pe dispozitie de plata.
In general aceste dispozitii se inregistreaza in contabilitate astfel ca aveti o fisa in care figurati debitor ( adica dator la firma) avand bani ridicati in avans. Daca CIM este inchis in conditii bune aceste datorii se sterg printr-o dispozitie de incasare in care ati aparea ca si cum ati fi achitat diferenta de suma prin depunere de bani. In cazul in care situatia se complica nu se mai face acesta " reglare" astfel ca veti figura ca dator. Dispozitiile de plata nu sunt false ci sunt reale si semnate de catre dvs. Ceea ce nu ati stiut este faptul ca nu trebuia sa semnati pentru salariul la negru o dispozitie de plata iar acest salariu sa fie problema angajatorului cum il scoate din casierie.
Va fi foarte greu de dovedit faptul ca ati avut o intelegere pentru un salariu mai mare decat cel care apare in CIM. Ce dovada puteti aduce in sprijinul acestei afirmatii? Angajatorul va afirma ca nu ati mai semnat statul pentru ca ati ridicat salariul in avans si nu mai este necesara semnarea statului.
Daca l-ati dat actionat in judecata ce anume ati solicitat? Am inteles ca ati primit mai multi bani decat salariul din carnetul de munca?
Acesta este riscul acceptarii salariului la negru..........sa nu il primiti.

Stati linistita d-na adelaida-07 ca d-lui i-a convenit situatia.
In orice caz, nici un patron nu poate convinge un comisar al GF ca i-a tot acordat timp de 19 luni "avansuri din salar" .
Avans, avans dar pentru cativa ani...? Nici vorba.
Dispozitiile de plata cu avans salar daca ar fi fost inregistrate in contabilitate ar fi trebui sa-i faca si retineri in lunile urmatoare, dar dl. a primit aceeasi suma in continuare, nu mentioneaza cava de retineri. Deci nu sunt inregistrate. Prin casierie se pot "jongla" sumele cum vrea patronul. De fapt el a primit cv. km.parcursi.
Dispozitia de plata este un document justificativ dar nu este cu regim special, nu se numeroteaza, nu este trecut in Registrul formularelor cu regim special.
Doina Elena, Consultant resurse umane
namiru a scris:

De fapt el a primit cv. km.parcursi.

Sincer nu inteleg ce inseamna contravaloare KM parcursi.

Dl. a spus clar ca a primit pe dispozitie avans de plata salariul mai mare decat in CIM+ ore suplimentare+........etc.
acei bani pe care i-am primit pe disp de plata sunt banii care s-au negociat cu mine la negru pt ore suplimentare,sambete,incarcat descarcat cu mana,zeci de mii kilometrii,etc.am primit banii pe disp de plata,am semnat pe ea,cica tre sa se scada la caserie(eu sunt sofer,nu am cunostinte contabile)

Cum prin dispozitie de plata se poate acorda avans salariu pentru 1 luna se poate si pentru 2 si pentru 19 luni..........de ce nu? Angajatorul face dovada platii catre salariat a unui salariu mai mare decat cel inscris in CIM.
Care este pana la urma " paguba" creata salariatului?
Eu am intrebat ce anume a solicita salariatul in instanta, acest lucru nu am inteles din moment ce recunoaste ca a primit un salariu mai mare decat cel din CIM, iar angajatorul are si dova platii efectuate.
adelaida_07, utilizator