Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce solutii sunt ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce solutii sunt ?

Buna seara,

Ma lovesc de urmatoarea situatie :
- SC X SA emite o dispozitie de plata a unei sume de bani catre un salariat propriu cu un anumit scop ( mai putin relevant intrebarii mele);
- salariatul ridica de la SC X SA suma de bani stipulata in dispozitia de plata ;

Nelamuririle mele sunt urmatoarele :
1. In ce conditii poate solicita SC X SA salariatului returnarea sumei de bani incasata prin acea dispozitie de plata ?
2. Refuzul salariatului de a returna aceasta suma de bani, primita prin dispozotie de plata de la SC X SA, poate fi considerata DELAPIDARE ?

Rog parerile dvs. urgent ! Multumesc.
Cam putine datele problemei, atata timp cat exact esentialul nu il dezvaluiti aici:
SC X SA emite o dispozitie de plata a unei sume de bani catre un salariat propriu cu un anumit scop ( mai putin relevant intrebarii mele)

Este foarte relevant. Dvs. aveti impresia ca nu este.

Ce scrie pe dispozitia de plata la "scopul platii"?
nimar a scris:

2. Refuzul salariatului de a returna aceasta suma de bani, primita prin dispozotie de plata de la SC X SA, poate fi considerata DELAPIDARE ?

sub nicio forma, indiferent de ce scrie pe dp-u' ala.
Delapidarea este infractiunea constand in fapta unei persoane incadrate in munca sau care indeplineste o insarcinare in serviciul unei organizatii sau institutii de a insusi, folosi sau trafica, in interesul sau ori pentru altul, bani, valori sau alte bunuri ale acestora, pe care le gestioneaza sau administreaza.

[ link extern ]

Deci este important ceea ce v-am intrebat mai sus, @nimar.
Sincer nu stiu exact ce a fost trecut la scopul platii; si nici nu am cum sa aflu pentru moment.
Care sunt posibilele situatii ?

Multumesc pentru promptitudine.
Revin cu precizari suplimentare intrucat am aflat exact ce este inscris pe dispozitia de plata emisa de SC X SA si anume "AVANS" (si atat) !
In aceasta situatie rog sa spuneti :
1. In ce conditii poate cere SC X SA salariatului sa returneze suma prima ca "AVANS" prin acea dispozitie de plata ?
2. Refuzul salariatului de a returna aceasta suma este considerata DELAPIDARE?

mULTUMESC.