avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce solutii sunt ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce solutii sunt ?

Buna seara,

Ma lovesc de urmatoarea situatie :
- SC X SA emite o dispozitie de plata a unei sume de bani catre un salariat propriu cu un anumit scop ( mai putin relevant intrebarii mele);
- salariatul ridica de la SC X SA suma de bani stipulata in dispozitia de plata ;

Nelamuririle mele sunt urmatoarele :
1. In ce conditii poate solicita SC X SA salariatului returnarea sumei de bani incasata prin acea dispozitie de plata ?
2. Refuzul salariatului de a returna aceasta suma de bani, primita prin dispozotie de plata de la SC X SA, poate fi considerata DELAPIDARE ?

Rog parerile dvs. urgent ! Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:53, 28 Noiembrie 2012
Cam putine datele problemei, atata timp cat exact esentialul nu il dezvaluiti aici:
SC X SA emite o dispozitie de plata a unei sume de bani catre un salariat propriu cu un anumit scop ( mai putin relevant intrebarii mele)

Este foarte relevant. Dvs. aveti impresia ca nu este.

Ce scrie pe dispozitia de plata la "scopul platii"?
nimar a scris:


2. Refuzul salariatului de a returna aceasta suma de bani, primita prin dispozotie de plata de la SC X SA, poate fi considerata DELAPIDARE ?




sub nicio forma, indiferent de ce scrie pe dp-u' ala.
Delapidarea este infractiunea constand in fapta unei persoane incadrate in munca sau care indeplineste o insarcinare in serviciul unei organizatii sau institutii de a insusi, folosi sau trafica, in interesul sau ori pentru altul, bani, valori sau alte bunuri ale acestora, pe care le gestioneaza sau administreaza.


[ link extern ]


Deci este important ceea ce v-am intrebat mai sus, @nimar.
Sincer nu stiu exact ce a fost trecut la scopul platii; si nici nu am cum sa aflu pentru moment.
Care sunt posibilele situatii ?

Multumesc pentru promptitudine.
Revin cu precizari suplimentare intrucat am aflat exact ce este inscris pe dispozitia de plata emisa de SC X SA si anume "AVANS" (si atat) !
In aceasta situatie rog sa spuneti :
1. In ce conditii poate cere SC X SA salariatului sa returneze suma prima ca "AVANS" prin acea dispozitie de plata ?
2. Refuzul salariatului de a returna aceasta suma este considerata DELAPIDARE?

mULTUMESC.

Alte discuții în legătură

Este delapidare ? nimar nimar In urmatoarea situatie : - SC X SA in decursul a trei luni i-a dat unui salariat, in baza a 10-12 dispozitii de plata(pe care era inscris scopul :avans, pur ... (vezi toată discuția)
Care este/sunt efectul/ele juridic/e ale unei dispozitii de plata ? nimar nimar SC X SA emite o Dispozitie de Plata catre caseria proprie pentru plata unei sume drept avans unui salariat al sau . Este semnata si bani sunt predate ... (vezi toată discuția)
Imprumut sc -administrator haiducu haiducu administratorul unei sc poate lua in nume personal un imprumut din sc si sa-i returneze prin rate lunare ? daca da ce documente trebuie sa faca? (vezi toată discuția)