Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... exceptia la custodia comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

exceptia la custodia comuna

Care ar fi motivele intemeiate pt. care se aplica exceptia la exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti ? Cum poti deveni parinte custodian ?
Cf. art. 507 din Noul cod civil : daca unul dintre parinti este decedat, declarat mort prin hotarare judecatoreasca , pus sub interdictie, decazut din exercitiul drepturilor parintesti sau daca, din orice motiv , se afla in neputinta de a-si exprima vointa, celalalt parinte exercita singur autoritatea parinteasca".
In ceea ce priveste efectele divortului asupra raporturilor dintre parinti si copiii lor minori, potrivit art. 398 alin. 1 NCC :" daca exista motive intemeiate, avand in vedere interesul superior al copilului, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti".
Laura Mata, Avocat
Chestiunea poate prezenta mai multe aspecte care se vor contura in viitor.
Spre exemplu, daca parintele nu se prezinta la proces va fi clar dezavantajat...
Nu dau detalii intrucat este bine ca oamenii sa isi angajeze avocat si sa se prezinte la proces pentru a nu ajunge in situatia in care nu o doresc ei.
Daca se judeca singuri exista riscul sa nu stie sa se apere singuri...mai ales ca in prezent legea de abia a intrat in vigoare...
O alta problema este ca, daca se judeca defectuos si fara avocat risca sa ii afecteze si pe altii in viitor prin crearea unei jurisprudente defavorabile...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat