Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Auto

Buna seara tuturor.Detin, un autoturism marca opel vectra,recent adus din uk.Doresc sa stiu,cat ar costa taxa de inmatriculare,pana acum circuland cu numere provizorii.De la R.A R. nu am obtinut nici un raspuns,datorita faptului ca nu i s-a facut identificarea.Masina este din 2006,motorizare diesel 1.9, euro 4, 154 CO2 cu filtru particule.Personal am gasit o informatie pe internet cum ca ar fi in jurul sumei de 1000 euro,datorita scaderii taxei auto.Mi se pare, iesit din comun sa platesti acesti bani pt caracteristicile masinii mentionate mai sus. Multumesc.
Taxa in cazul dvs. este 594,31 euro (2535 ron).
taxa actuala este de 1384,33 euro
taxa conform PL 613/2011 ar fi de :1038 de euro
*calculul s-a facut la o vechime a masini de 5-6 ani
Ce este PL613/2011?

Taxa se calculeaza conform OUG 80/2008 modificata prin OUG 118/2010
este proiectul de lege care tocmai a fost aprobat de senat.uitati-va aici : [ link extern ] #
Deocamdata se calculeaza conform : [ link extern ]
Conform calculului facut de aplicatia de pe site-ul anaf are de plata 594.31 euro vom vedea daca proiectul de lege va trece.
Alexandru Munteanu, Avocat