avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recurs penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recurs penal

Buna seara! Am trimis prin posta cererea de recurs la judecatorie, mentionand ca motivarea va fi depusa la tribunal, cu cel putin 5 zile inainte de primul termen. Fiind un singur intimat voi depune in 2 exemplare motivarea recursului. Intrebarea este: trebuia sa trimit 2 cereri la judecatorie, sau cea trimisa (una) e suficienta? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 23:05, 10 Octombrie 2011
se trimit atatea copii cate parti sunt, adica minim 2!
Este suficient un singur exemplar.
Aceasi situatie si in privinta motivelor de recurs-un singur exemplar pentru instanta.
Prevederile din procedura civila nu sunt aplicabile si in cea penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs la hc April12 April12 Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu acest raspuns. Am o hotarare civila si as dori sa fac recurs, va rog sa-mi spuneti daca se plateste o taxa in prealabil ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza termenul de apel sammy44 sammy44 buna seara! pe data de 8 martie este stampila postei de primire a comunicarii Instantei judecatoresti. care este ultima zi in care pot depune apelul si unde il ... (vezi toată discuția)
Buna seara! care este rolul unei persoane intervenient intr-un ... leonardy44 leonardy44 buna seara! care este rolul unei personae -intermitent intr un dosar? multumesc! (vezi toată discuția)