avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna seara! care este rolul unei persoane intervenient ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna seara! care este rolul unei persoane intervenient intr-un ...

buna seara!
care este rolul unei personae -intermitent intr un dosar?
multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 26 Septembrie 2021
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: chitudaniel , utilizator 21:29, 26 Septembrie 2021
intermitent ? Ș)
o fi intimat ?


Intimat

Parte intr-un proces care se afla in situatia unui parat in caz de recurs sau in alta cale de atac. Persoana impotriva careia se declara recursul.

In procesul penal, in calitate de intimat poate sa apara inculpatul sau partea responsabila civilmente.

In materie civila, in cadrul procesului civil si in functie de fazele desfasurarii acestuia, de asemenea, partile poarta denumiri diferite:
- apelant si intimat in apel,
- recurent si intimat in recurs,
- contestatar si intimat in contestatia in anulare,
- revizuient si intimat in revizuire,
- creditor si debitor in faza executarii silite.



Citeste mai mult: [ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2021
gi-jane2, moderator
Sau o fi vrut să zică intervenient.
intervenient.....multumesc!
ok. ce dosar mai exact ? sunteti intervenient fortat sau interveniti cu propria cerere in dosarul altuia ?

[ link extern ] /
nu fortat! este un dosar intre 2 firme de asigurari , in urma unui accident auto avand ca obiect ,, cerere de valoare redusa,,
-am primit raspunsul de la dvs, nu este musai sa se faca raspuns la intampinare;
-avand in vedere partea in dosar , care ar fi ,,rolul,,?
multumesc!

Alte discuții în legătură

Citatie in calitate de intervenient fortat ContSters236702 ContSters236702 Buna ziua. Fiica mea a provocat un accident (a trecut pe rosu), i-a produs daune masinii lovite, fara victime, intelegere amiabila. Conducatorul auto lovite ... (vezi toată discuția)
Citare intervenient fortat. A1994 A1994 Buna, In data de 16.10.2015 am avut un accident cu un taxiu, eu am fost de vina si i-am dat asigurarea mea. Astazi am primit un plic ca mi se solicita citarea ... (vezi toată discuția)
Dat in judecata pentru o dauna desi am polita rca ionut1919 ionut1919 pot fi dat in judecata pt o dauna desi am polita rca ? am fost sunat de cel pe care l-am tamponat acum cateva luni si mi-a zis ca vrea sa recupereze dauna de ... (vezi toată discuția)