Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna seara! care este rolul unei persoane intervenient ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna seara! care este rolul unei persoane intervenient intr-un ...

buna seara!
care este rolul unei personae -intermitent intr un dosar?
multumesc!
gi-jane2, moderator
intermitent ? Ș)
o fi intimat ?

Intimat

Parte intr-un proces care se afla in situatia unui parat in caz de recurs sau in alta cale de atac. Persoana impotriva careia se declara recursul.

In procesul penal, in calitate de intimat poate sa apara inculpatul sau partea responsabila civilmente.

In materie civila, in cadrul procesului civil si in functie de fazele desfasurarii acestuia, de asemenea, partile poarta denumiri diferite:
- apelant si intimat in apel,
- recurent si intimat in recurs,
- contestatar si intimat in contestatia in anulare,
- revizuient si intimat in revizuire,
- creditor si debitor in faza executarii silite.

Citeste mai mult: [ link extern ]
gi-jane2, moderator
Sau o fi vrut să zică intervenient.
intervenient.....multumesc!
ok. ce dosar mai exact ? sunteti intervenient fortat sau interveniti cu propria cerere in dosarul altuia ?

[ link extern ] /
nu fortat! este un dosar intre 2 firme de asigurari , in urma unui accident auto avand ca obiect ,, cerere de valoare redusa,,
-am primit raspunsul de la dvs, nu este musai sa se faca raspuns la intampinare;
-avand in vedere partea in dosar , care ar fi ,,rolul,,?
multumesc!