Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... juritic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

juritic

buna ziua sunt o femie care a ajutat un barbat (prieten intim) cu bani iam luat si masina dupa ceva timp aceea persoana sia gasit o alta doamna si cind vorbem cu el el nu recunostea ca sunt inpreuna eu am continuat sa sun sa port o discutie cu el despre problemele noastre dar el mereu isi schimba atitudineacind spunea cuvinte de jignire cind spunea cael vrea sa fie cu mine eu nu am inteles nimic niciodata si poate intelegem dar eu chiar timneam la acea persoana eu intre timp am toate convorbirile mele cu el pe telefon unde imi spunea azi una miine alta amenintari, injuraturi, vorbe frumoaseacum el nu recunoaste nici de bani nici masina intrebarea mea este;aceele convorbiri care le am inregistrate pot folosi drept dovada intrun proces( finca el a spus ca va folosi si martori falsi si eu chiar nu am martori pentru ca eu ce am facut nu am spus la nimeni si nu as putea sa bag pe cineva in incurcaturi) scuzatimi povestea dar vreau sa stiu daca am vreo varianta de a scoate adevarul la iveala
Daca nu ati incheiat cu acea persoana niciun act juridic, gen donatie sau imprumut , nu aveti ce dovedi , fiindca se considera cadouri si ca atare fostul dvs. iubit nu poate fi obligat la restituire .
nu nu am facut nici un act actele masini sunt pe numele meu dar ma interesa jignirile care mi lea adus si inregistrarile care le am pot folosi ca dovada intrun proces?
Jignirile , nu stiu cesa spun, fiindca insulta nu mai este de ceva timp infractiune, insa, intr-o actiune civila s-ar putea , facand dovada jignirilor si a prejudiciului suferit, sa solicitati ceva pretentii , precum si incetarea acestor manifestari.
Daca actele masinii sunt pe numele dvs. sunteti proprietar , incercati sa o revendicati, aveti cai pentru acest lucru.
Parerea mea este ca nu merita acest cadou individul..
Vreti neaparat sa folositi convorbirile respective intr-un proces..dar nu ne spuneti clar care ar fi obiectul procesului. Ce doriti sa obtineti in urma unui proces?
El e dispus sa aduca si " martori falsi" care sa declare ce?
Banii dati fara acte nu -i puteti recupera..sunt cadou. in schimb, daca masina e pe numele dumneavoastra, (indiferent ca el recunoaste sau nu )aveti actele cu care puteti dovedi. Actele sunt mai presus de orice declaratii. Deci..unde e problema?

Corect mai sus. Si mai adaug ca acele inregistrari pot fi folosite numai daca i-ati spus la telefon ca il inregistrati si ca le veti folosi impotriva lui.
ATAT.