Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediu platit, pentru nevoi personale, pentru ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediu platit, pentru nevoi personale, pentru functionari publici

Cate zile de concediu platit are dreptul un tata (functionar plublic) pentru nasterea copilului sau si care este temeiul legal. Multumesc.
5 zile lucratoare, si suplimentar 10 zile lucratoare daca face "cursul de puericultura".
Baza legala este legea 210 / 1999 actualizata.
specific, inca odata, pentru functonarii publici !!!!
Legea 210/1999 (a concediului paternal) se aplica pentru toata lumea, inclusiv pentru functionarii publici.
nu...la functionarii publici, le mai da si 10 zile suplimentar, sa-si faca testul de paternitate.
trebuie sa stiti ca "tatal functionar public", nu este definit ca o specie....ci e tot un tata, din specia umana, care are aceleasi drepturi ca si "tatal patiser". :)