Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce spune in sentinta?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce spune in sentinta?

Poate sa imi explice si mie cineva mai pe intelesul meu? Solutie: Respinge cererile de reţinere a circumstanţelor atenuante ca neîntemeiate. Condamnă inculpatul ..., după cum urmează: - în baza art.290 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 6 (şase) luni închisoare pentru infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată; - în baza art.26 C.pen. raportat la art.260 al.1 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru complicitate la infracţiunea de mărturie mincinoasă. În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. contopeşte pedepsele şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 8 (opt) luni închisoare. În baza art.71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 al.1 lit. a teza a II-a şi lit.b C.pen. În temeiul art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe un termen de încercare de 2 ani şi 8 luni, calculat conform art.82 C.pen. Suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata prevăzută de art.71 al.5 C.pen. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 C.pen. referitoare la revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei infracţiuni. Condamnă inculpatul , după cum urmează: - în baza art.26 raportat la art.290 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 3 (trei) luni închisoare pentru complicitate la infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată; - în baza art.260 al.1 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru infracţiunea de mărturie mincinoasă. În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. contopeşte pedepsele şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 8 (opt) luni închisoare. În baza art.71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 al.1 lit. a teza a II-a şi lit.b C.pen. În temeiul art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe un termen de încercare de 2 ani şi 8 luni, calculat conform art.82 C.pen. Suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata prevăzută de art.71 al.5 C.pen. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 C.pen. referitoare la revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei infracţiuni. În temeiul art.348 raportat la art.445 C.pr.pen. dispune anularea înscrisului falsificat, intitulat „contract de înprumut” şi datat 01.01.2008. În baza art.14 raportat la art.346 C.pr.pen. şi art.998 şi 1003 C.civ. admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă şi în consecinţă obligă inculpaţii în solidar la plata către partea civilă a sumei de 14108 lei reprezentând daune materiale. Respinge restul pretenţiilor ca neîntemeiate. În baza art.191 C.pr.pen. obligă inculpaţii la plata sumei de 800 de lei, câte 400 de lei fiecare, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. În baza art.189 C.pr.pen. onorariul apărătorului din oficiu în faza de judecată pentru inculpatul , în cuantum de 300 de lei, se va avansa din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 05.09.2011. Preşedinte Respinge cererile de reţinere a circumstanţelor atenuante ca neîntemeiate. Condamnă inculpatul , după cum urmează: - în baza art.290 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 6 (şase) luni închisoare pentru infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată; - în baza art.26 C.pen. raportat la art.260 al.1 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru complicitate la infracţiunea de mărturie mincinoasă. În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. contopeşte pedepsele şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 8 (opt) luni închisoare. În baza art.71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 al.1 lit. a teza a II-a şi lit.b C.pen. În temeiul art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe un termen de încercare de 2 ani şi 8 luni, calculat conform art.82 C.pen. Suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata prevăzută de art.71 al.5 C.pen. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 C.pen. referitoare la revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei infracţiuni. Condamnă inculpatul , după cum urmează: - în baza art.26 raportat la art.290 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 3 (trei) luni închisoare pentru complicitate la infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată; - în baza art.260 al.1 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru infracţiunea de mărturie mincinoasă. În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. contopeşte pedepsele şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 8 (opt) luni închisoare. În baza art.71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 al.1 lit. a teza a II-a şi lit.b C.pen. În temeiul art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe un termen de încercare de 2 ani şi 8 luni, calculat conform art.82 C.pen. Suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata prevăzută de art.71 al.5 C.pen. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 C.pen. referitoare la revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei infracţiuni. În temeiul art.348 raportat la art.445 C.pr.pen. dispune anularea înscrisului falsificat, intitulat „contract de înprumut” şi datat 01.01.2008. În baza art.14 raportat la art.346 C.pr.pen. şi art.998 şi 1003 C.civ. admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă şi în consecinţă obligă inculpaţii în solidar la plata către partea civilă a sumei de 14108 lei reprezentând daune materiale. Respinge restul pretenţiilor ca neîntemeiate. În baza art.191 C.pr.pen. obligă inculpaţii la plata sumei de 800 de lei, câte 400 de lei fiecare, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. În baza art.189 C.pr.pen. onorariul apărătorului din oficiu în faza de judecată pentru inculpatul , în cuantum de 300 de lei, se va avansa din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 05.09.2011. Preşedinte Respinge cererile de reţinere a circumstanţelor atenuante ca neîntemeiate. Condamnă inculpatul , după cum urmează: - în baza art.290 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 6 (şase) luni închisoare pentru infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată; - în baza art.26 C.pen. raportat la art.260 al.1 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru complicitate la infracţiunea de mărturie mincinoasă. În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. contopeşte pedepsele şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 8 (opt) luni închisoare. În baza art.71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 al.1 lit. a teza a II-a şi lit.b C.pen. În temeiul art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe un termen de încercare de 2 ani şi 8 luni, calculat conform art.82 C.pen. Suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata prevăzută de art.71 al.5 C.pen. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 C.pen. referitoare la revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei infracţiuni. Condamnă inculpatul , după cum urmează: - în baza art.26 raportat la art.290 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 3 (trei) luni închisoare pentru complicitate la infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată; - în baza art.260 al.1 C.pen. cu aplicarea art.320^1 al.7 C.pr.pen. la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare pentru infracţiunea de mărturie mincinoasă. În baza art.33 lit.a şi art.34 lit.b C.pen. contopeşte pedepsele şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 8 (opt) luni închisoare. În baza art.71 C.pen. interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 al.1 lit. a teza a II-a şi lit.b C.pen. În temeiul art.81 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe un termen de încercare de 2 ani şi 8 luni, calculat conform art.82 C.pen. Suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata prevăzută de art.71 al.5 C.pen. În baza art.359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 C.pen. referitoare la revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei infracţiuni. În temeiul art.348 raportat la art.445 C.pr.pen. dispune anularea înscrisului falsificat, intitulat „contract de înprumut” şi datat 01.01.2008. În baza art.14 raportat la art.346 C.pr.pen. şi art.998 şi 1003 C.civ. admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă şi în consecinţă obligă inculpaţii în solidar la plata către partea civilă a sumei de 14108 lei reprezentând daune materiale. Respinge restul pretenţiilor ca neîntemeiate. În baza art.191 C.pr.pen. obligă inculpaţii la plata sumei de 800 de lei, câte 400 de lei fiecare, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. În baza art.189 C.pr.pen. onorariul apărătorului din oficiu în faza de judecată pentru inculpatul , în cuantum de 300 de lei, se va avansa din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 05.09.2011. Preşedinte Pagina 1
ce sa va explicam...???
puteti face recurs...e bine sa se analizeze intreg dosarul...caci e vorba de o chestiune ''stufoasa''...iar in acest caz recursul poate fi salvator :)
Pai sunt (presupun ca sunt 2) condamnati dar cu suspendare. Deci nu executa nimic. Sper si eu ca am citit bine pentru ca este destul de stufoasa decizia.
Apoi, trebuie platite daunele, cheltuielile judiciare.
Mie nu mi se pare stufoasa decizia, userul a copiat aceeasi decizie de vreo 3-4 ori. Asa cum vi s-a mai spus mai sus, ati fost condamnat cu suspendare(adica executati pedeapsa in libertate). Timp de 2 ani si 8 luni, cat este termenul de incercare, va trebui sa nu comiteti alta infractiune, altfel vi se va revoca suspendarea conditionata pe care o aveti acum.
Se pare ca inculpatii au de platit si daune materiale si cheltuieli judiciare.
In rest, daca nu va place hotararea instantei, aveti dreptul la recurs in termen de 10 zile de la pronuntare.
nu eu am de executat,parintii mei sunt victimele:).si mi se pare prea putin suma pentru daune mai ales ca din cauza acestor 2 persoane noua ne-au licitat apartamentul:)
si nu am copiat de mai multe ori,asa a aparut pe site:)