Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurarea in sistemul public de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurarea in sistemul public de sanatate

Am 24 de ani si momentan nu detin loc de munca. Am absolvit studiile de master in 2010, am cautat loc de munca, n-am gasit nimic si m-am inregistrat la somaj. Am primit indemnizatia de somaj pana in luna martie a anului 2011, timp in care mi-am cautat in continuare loc de munca, insa n-am gasit nimic. La terminarea somajului am iesit din sistemul de asigurari medicale si n-am incheiat contract individual cu CNAS. In luna septembrie m-am inscris la o scoala postliceala acreditata dar medicul de familie mi-a spus ca nu mai pot beneficia de asigurari medicale gratuite pentru ca s-ar fi schimbat legea si oricine depaseste varsta de 18 ani iese din sistemul de asigurari. Tot medicul de familie mi-a spus ca unul dintre parinti m-ar putea lua ca si coasigurat pentru ca locuiesc impreuna cu ei. Intrebarea mea este: voi fi obligata sa platesc asigurarea de sanatate din urma pentru cele 6 luni cat n-am beneficiat de servicii medicale? Intreb aceasta deoarece cunosc multe cazuri.de acest fel
ART. 20
(1) Persoanele care beneficiaza de asigurarile sociale de sanatate fara plata contributiei sau cu plata contributiei din alte surse vor face dovada incadrarii in una dintre aceste categorii printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii, pe baza urmatoarelor documente:
a) pentru copiii in varsta de pana la 18 ani, cu act de identitate sau certificat de nastere, dupa caz;
b) pentru tinerii cu varsta cuprinsa intre 18 si 26 de ani, cu act de identitate si cu un document eliberat de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri din munca, un document din care sa rezulte ca au calitatea de elev sau student, precum si cu o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri din munca;
c) pentru tinerii cu varsta de pana la 26 de ani, care provin din sistemul de protectie a copilului, cu act de identitate, document care sa ateste ca au fost inclusi intr-un sistem de protectie a copilului, un document eliberat de organele fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri din munca, un document eliberat de primaria din localitatea de domiciliu prin care sa ateste ca nu beneficiaza de ajutor social, precum si cu o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri din munca;
Din pacate pentru dvs. da va trebui sa platiti din urma .

Iata ce prevede Ordinul 617/2007 la Art. 28. Persoanele care au obligatia de a se asigura şi nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate pentru a obtine calitatea de asigurat sa achite contributia legala pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale. Contributia în acest caz se calculeaza la salariul minim brut pe tara în vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere. Nivelul majorarilor de intarziere este cel în vigoare la data platii.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...