Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medic de intreprindere
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medic de intreprindere

Buna ziua! as dori sa stiu daca mai este valabila obligativitatea incadrarii si mentinerii medicului de intreprindere in unitatile ce detin mai mult de 50 de angajati, pentru ca stiam ca este necesara prezenta acestuia mai ales ca unitatea detine serviciu intern de Protectie si prevenire pe linie de SSM, sau daca exista o alta solutie pentru a nu intra in conflict cu ITM-ul.Nu ma refer la medicul de medicina muncii ci doar strict la medicul de intreprindere. Multumesc.
Medicul de medicina generala/medicina de familie cu competenta în medicina de întreprindere (cu atributii conform Ordinului MS 875/2002) nu isi mai poate desfasura activitatea in domeniul supravegherii sanatatii lucrãtorilor, cu exceptia încheierii fisei de aptitudine care se face de catre medicul specialist de medicina muncii (HG 355/2007) deoarece a avut voie sa faca aceasta pana la 31.10.2010 (HG 37/2008).
Concluzia este ca incepand cu 01.01.2011 medicii de medicina generala/medicina de familie cu competenta în medicina de întreprindere nu mai au voie sa desfasoare activitati in domeniul supravegherii sanatatii lucrãtorilor.
Cu toate acestea exista medici specialisti de medicina muncii care semneaza (ilegal) fisele de aptitutine intocmite (ilegal) de catre medici de medicina generala/medicina de familie cu competenta în medicina de întreprindere, fara ca medicii specialisti de medicina muncii sa-i vada personal si, bineinteles, fara sa-i examinexe pe angajati (conform HG 355/2007 modificata de HG 37/2008).

La peste 50 de angajati se va organiza Comitetul de securitate şi sănătate în muncă (NGPM/2002) din care va face parte si medicul de medicina muncii cu care aveti contract sau pe care il angajati la firma.
ionion2000, utilizator
Rectificare la postul meu din 15.10.2011: "a avut voie sa faca aceasta pana la 31.12.2010", nu 31.10.2010.

ionion2000, utilizator
Multumesc pentru informatii.O zi buna sa aveti.
Va pot aduce lamuriri la orice problema aveti in domeniile supravegherii sanatatii lucrãtorilor (HG 355/2007 modificata de HG 37/2008; HG 355/2007 modifica NGPM 2002) si al medicinii muncii (Legea 418/2004 modificata de Legea 48/2007) si orice alte aspecte legate de acestea.
Exista si un proiect de modificare a HG 355/2007 care este in curs de aprobare si care va modifica destul de mult examinarile medicale care se efectueaza in functie de riscurile profesionale si va elimina contraindicatia de varsta de peste 55 de ani pentru munca la inaltime.
ionion2000, utilizator
Prin urmare, "Competenta in medicina de intreprindere" nu mai exista:

- În sectorul public, incepind cu 24.03.2007, data intrarii in vigoare a art. 46, al. 1 din Legea 48/13.03.2007 pentru modificarea si completarea Legii 418/2004 privind statutul profesional specific al medicului de medicina a muncii:
"Art. 46. - (1) Postul de medic de medicinã a muncii poate fi ocupat prin concurs, organizat în conditiile legii, si de cãtre medicul specialist care are competentã în medicina de întreprindere, pânã la data de 31 decembrie 2007. Acesta are obligatia de a efectua stagiul de pregãtire în cea de-a doua specialitate de medicinã a muncii si de a promova examenul de specialist în medicinã a muncii, pânã la data mentionatã, în caz contrar nemaiputând fi mentinut în post."

- În sectorul privat, incepind cu 01.01.2011, asa cum se specifica la pct. 1 din HG 37/16.01.2008 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor:
"1. Articolul 4 va avea următorul cuprins:
„Art. 4. — (1) Supravegherea sănătății lucrătorilor este asigurată de către medicii specialiști de medicina muncii.
(2) Până la data de 31 decembrie 2010, medicii specialiști în medicină generală ori în medicină de familie, care au obținut, potrivit legii, atestat în specialitatea medicină de întreprindere, pot desfășura activități în domeniul supravegherii sănătății lucrătorilor, cu excepția încheierii fișei de aptitudine prevăzute la art. 16 alin. (6).”"

Mai sus "atestat în specialitatea medicină de întreprindere" ar fi trebuit sa fie scris corect "competentã în medicina de întreprindere". E o scapare a legislatiei, cred, lipsita de importanta.
ionion2000, utilizator