Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... medicina muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

medicina muncii

Buna ! ma poate ajuta cineva cu temeiul legal, conform caruia din 2009, nu mai pot functiona medicii cu competenta in medicina de intreprindere?
Va multumesc!
Legea nr.48 din 13 martie 2007 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 418/2004 privind statutul profesional specific al medicului de medicină a muncii. Aceasta lege abroga articolul , care permitea medicilor cu competenta in medicina de intreprindere (a se vedea Ordinul MSF nr.875/2002) sa ocupe posturi de medic specialist de medicina muncii, pana la data de 31 decembrie 2007.
De atunci insa a aparut HG 37/2008 care prevede ca "Pana la data de 31 decembrie 2010 medicii specialisti in medicina generala sau medicina de familie care au obtinut potrivit legii atestat in specialitatea medicina de intreprindere pot desfasura activitati in domeniul supravegherii sanatatii lucratorilor cu exceptia incheierii fisei de aptitudine".

Deci competenta in medicina de intreprindere mai este valabila pana la sf lui 2010 (daca nu au de gand sa o mai prelungeasca...)