Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... infiintare pfa - ce taxe, contributii sunt obligatorii?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

infiintare pfa - ce taxe, contributii sunt obligatorii?

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti cu un lucru. Vreau sa infiintez un PFA, dar nu cunosc forma de proprietate si conditiile. Pe mine in mod special ma intreseaza costurile de intretinere anuala si taxele si impozitele care trebuiesc gestionate.
Spre exemplu daca am lunar o incasare de 1800 ron din prestari servicii, si nu am cheltuieli decat bonurile unui autoturism, care se ridica undeva la 400 li/luna, cat ar trebui sa platesc anual la CASS, buget, pensii, etc?

Va multumesc!
Estimarea care o faceti la data infiintari ,dupa aceea platiti Impozit pe venit si sanatate
DAca nu sunteti angajata cu CIM atunci platiti si CAS si somaj dupa venitul decalrat.
poate acest link va lamureste deplin
[ link extern ]